Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Przedstawiamy kolejny przykład rewitalizacji z pomysłem. Tym razem zaglądamy do Leszna!

Na kultowym placu Jana Metziga powstaje zupełnie nowy budynek. Swoista galeria kultury łączy „nowe i stare”, czyli gmach dawnej szkoły i budowany od podstaw obiekt. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku, a zespół budynków ma stanowić nową jakość w świecie kultury i architektury Leszna. To będzie również przykład udanego projektu rewitalizacyjnego wspieranego z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej (o niej mowa) zdecydowało się miasto Leszno. Z funduszy unijnych dla Wielkopolski na ten cel pozyskało 20,6 mln zł. Nowoczesna biblioteka stanie się miejscem spotkań, warsztatów i zajęć integrujących lokalną społeczność. Tu swoje miejsce znajdzie też inkubator podmiotów ekonomii społecznej.

Podstawą nowej biblioteki będzie budynek po Zespole Szkół Ochrony Środowiska przy pl. Jana Metziga. Wejście będzie w stylu XIX w. W tej części znajdzie się muzeum drukarstwa, a na piętrach biura i najstarsze zbiory oraz pracownie metodyczne i zbiory regionalne. Będzie też czytelnia gazet w klubowym klimacie.

W nowej siedzibie biblioteki tematyczne wypożyczalnie i czytelnie wyznaczone będą czterema strefami: odkrywania, doświadczeń, kreacji i partycypacji. Biblioteka stanie się tym samym galerią kultury i miejscem prezentacji dziedzictwa kulturowego całego regionu leszczyńskiego. Instytucja postawi też na wczesną edukację małych dzieci, a także na działania dla seniorów. Inwestycja będzie gotowa w przyszłym roku.

Więcej nt. rewitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie w drugiej części magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 18). OBEJRZYJ FILM

 

Pobierz jako PDF