Stacje kolejowe Pleszew i Pleszew Miasto dzieli odległość trzech kilometrów. Łączy – najkrótsza trasa pociągu rozkładowego w Polsce. Słynne są już także zrewitalizowane tereny pokolejowe wzdłuż tej trasy, które uznano za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kraju. Gratulujemy!

Nieczynna od wielu lat parowozownia w centrum Pleszewa wyłoniła się z gruzów, jako nowa siedziba domu kultury – i to nie byle, jakiego! Zachowując pamięć miejsca, udało się stworzyć przestrzeń do działań artystycznych. Jest tu sala koncertowa, do nauki tańca, muzyczna, sale warsztatowe. Wszystko w kolejowym klimacie, np. pod podłogą widać szyny z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt – mimo pandemii – tętni życiem kulturalnym. W ubiegłym roku udało się zrealizować blisko 90 wydarzeń.

To już drugi budynek stacji Pleszew Miasto, który po rewitalizacji służy lokalnej kulturze. Wcześniej stojący obok, główny gmach dworcowy został zamieniony na siedzibę biblioteki publicznej - oprócz księgozbiorów i czytelni jest nawet mała sala widowiskowa.

Taki rozwiązania zostały docenione w kraju. Pleszew zdobył tytuł najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w kraju. Za taką Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało rewitalizację terenów pokolejowych przy stacji Pleszew Miasto.

Projekt wygrał rywalizację z osiemnastoma konkurentami z całej Polski. „Zajezdni Kultury” pewnie by nie było, gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej. Dofinansowanie z funduszy unijnych (z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) wyniosło łącznie prawie 10 milionów złotych.

Więcej o rewitalizacji Pleszewa w części pierwszej magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 15) - OBEJRZYJ

wybrane

Pobierz jako PDF