Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych wskazuje WCAG 2.1 jako standard minimalny dostępności cyfrowej.
Standard WCAG 2.1 rozszerza wymagania zawarte w Wytycznych w zakresie równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z którymi obowiązuje standard WCAG 2.0 na poziomie AA.
Aktualizacja standardu WCAG 2.1 została przygotowana przede wszystkim z myślą o trzech grupach użytkowników:
- osób słabowidzących,
- osób z problemami poznawczymi,
- użytkowników urządzeń mobilnych.
Uwzględnia również nowe technologie asystujące i nowoczesne sposoby na interakcję użytkownika z urządzeniem i interfejsem.
Standard WCAG 2.1 w porównaniu do wersji 2.0 został uzupełniony o 1 nową wytyczną oraz 17 nowych kryteriów sukcesu.
Najważniejsze wprowadzone zmiany to:
1. Wytyczna 3.5, która uwzględnia nowe sposoby na wprowadzanie danych w zakresie interakcji użytkownika z interfejsem, zwłaszcza dotykowym (to odpowiedź na potrzeby osób mających problemy z koordynacją dotyku, wykonywaniem skomplikowanych gestów itp.). Uwzględnia nowe metody wprowadzania danych, nie tylko za pomocą klawiatury fizycznej i wirtualnej oraz głosu, ale także za pomocą wirtualnej klawiatury Braille’a i pisma ręcznego.
2. Obowiązek tworzenia tekstu dla osób słabowidzących, który będzie się poprawnie zawijał i powiększał, a grafika powinna posiadać odpowiedni kontrast.
3. ze względu na potrzeby osób z problemami poznawczymi uwzględniono takie projektowanie formularzy, aby poprawiały wprowadzane dane, o ile to tylko możliwe.
4. Uwzględniono najnowsze urządzenia mobilne, których interfejs można obsługiwać zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. Wprowadzono obowiązek opcjonalnego wyłączania dodatkowych czujników, aby np. osobie ze spastycznościami nie uruchamiała się funkcja wymagająca potrząsania. Zawarto również klika wskazówek dla osób tworzących interfejsy, aby pamiętali o użytkownikach mających mniejszą sprawność manualną.
W celu ujednolicenia obowiązujących standardów, rekomendujemy wszystkim beneficjentom stosowanie w realizowanych obecnie i w przyszłości projektach, rozszerzonego standardu WCAG 2.1, zgodnie z zapisami ww. ustawy.
Zwracamy również uwagę, że podmioty publiczne o których mowa w art. 5 niniejszej ustawy, są zobowiązane do stosowania ww. zaleceń.