Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Fundusze Europejskie to ważna dziedzina życia, która wpiera rozwój społeczno-gospodarczy Wielkopolski. Z tego powodu, w obliczu trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, przygotowaliśmy dla beneficjentów, (ale nie tylko!) specjalną zakładkę „Fundusze a koronawirus”. Zapraszamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji w tym miejscu oraz śledzenia profili WRPO 2014+ w serwisach Facebook i Twitter.

Zakładka będzie się wypełniała nowymi informacjami. Już teraz przygotowaliśmy dla naszych Czytelników przegląd najważniejszych decyzji/informacji, które dotychczas zostały podjęte  w związku z COVID-19.

 

Fundusze dla zdrowia

W walkę z pandemią zaangażowały się najważniejsze instytucje unijne. W połowie marca br. Dyrekcja Generalna ds. budżetu UE ogłosiła, że Polska będzie największym beneficjentem unijnego funduszu przeznaczonego na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. Do naszego kraju ma trafić ponad 32,7 mld złotych. Pieniądze te będą mogły zostać przeznaczone na wydatki m.in. na ochronę zdrowia (doposażenie szpitali, zakup masek i respiratorów), wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz krótkoterminowe programy zatrudnienia.

Ale to nie jedyny pakiet unijnych rozwiązań w walce z pandemią. Komisja Europejska zgodziła się na odstępstwa od dotychczasowych zasad stosowanych przy finansowaniu z UE projektów z sektora zdrowia. Inwestycji, które mają pomóc w walce z koronawirusem, nie będzie trzeba już uzgadniać na forum Komitetu Sterującego, nie ma też konieczności stosowania map potrzeb zdrowotnych.

 

Rekomendacje

Panująca epidemia wpływa na nasze zdrowie, ale także na inwestycje unijne. Tysiące beneficjentów realizują projekty UE, trwają także nabory (w samej Wielkopolsce ogłoszono pięć konkursów). Ich konsekwencją będą kolejne setki projektów. Z tego powodu zostały wydane rekomendacje do instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie FE. Dotyczą one m. in. wydłużenia terminu zakończenia naborów, które właśnie trwają, ale także rozliczania i zamykania inwestycji unijnych. Mają zostać zmienione plany kontroli wydatków z FE i część z nich przesunięta na później, tak żeby uwzględnić trudniejszą sytuacje w firmach. Także eksperci oceniający wnioski mogą pracować zdalnie.   

Podobne rekomendacje dotyczą beneficjentów Europejskiego Funduszu Społecznego. Proponuje się między innymi:

Wszystkie te rozwiązania mają w obecnej sytuacji pozwolić na bardziej elastyczne podejście do projektów z dofinansowaniem UE. Oczywiście, sytuacja jest dynamiczna – także w Wielkopolsce. Dlatego Zarząd Województwa Wielkopolskiego pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej WRPO 2014+ na bieżąco współpracuje ze służbami Komisji Europejskiej, Wojewody Wielkopolskiego oraz resortami i służbami rządowymi w celu przygotowania pakietu rozwiązań w walce z COVID-19. Wszelkie decyzje w tym względzie  będą również publikowane w zakładce „Fundusze a koronawirus”. Zachęcamy do jej przeglądania!  

Pobierz jako PDF