Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Beneficjentem udzielanego wsparcia jest Miasto Poznań, natomiast Partnerem Projektu – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, które podczas konferencji prasowej reprezentował Roman Strzelczyk, Zastępca Dyrektora RZGW w Poznaniu.

–  Zaprosiliśmy Państwa, żeby pokazać bardzo ważny projekt dla miasta i spraw wodnych w Wielkopolsce. Jego ranga polega na tym, że oprócz rozwiązywania kwestii wodnych rozwiązuje również problem Poznania, o którym mówimy od lat. Chodzi o fakt, że Warta w centrum miasta nie jest przyjazna mieszkańcom – powiedział Marszałek Marek Woźniak. –   A przyczyna tkwi właśnie w kształcie brzegów, wybetonowanych brzydkimi płytami, które nie sprzyjają przebywaniu nad rzeką, a na dodatek powodują  negatywne skutki dla środowiska, np. dla retencji wód.

Całkowita wartość  projektu wynosi ponad 30,3 mln złotych (udział Partnera – PGW Wody Polskie: prawie 24 mln złotych), z czego blisko 26 mln złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

–  To rzeczywiście ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają Wartę – wtórował Marszałkowi Mariusz Wiśniewski. – Otrzymane z Unii pieniądze pozwolą nam na realizację I etapu rewitalizacji brzegów rzeki, który obejmuje przebudowę ubezpieczeń betonowych skarp lewego i prawego brzegu rzeki na długości około 2,5 km od mostu Przemysła I do rozwidlenia Warty za mostem św. Rocha, mniej więcej tam, gdzie się zaczyna Ostrów Tumski.

Dzięki pozyskanym funduszom zostaną uelastycznione brzegi Warty oraz zwiększona jej retencja na tym odcinku. W planach jest także remont istniejących schodów, tarasów i slipów oraz modernizacja wylotów kanalizacyjnych. Stanowią one niezbędną infrastrukturę brzegów rzeki w terenie zabudowanym. Realizacja projektu poprawi funkcjonowanie ekosystemu, zostaną więc usunięte płyty betonowe, które ograniczają wchłanianie wody z gruntu, a wprowadzone materiały proekologiczne (kamień i drewno), dzięki którym woda zostanie poddana naturalnej filtracji. Inwestycja ma na celu przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu oraz pośrednio zwiększy atrakcyjność rekreacyjną tego obszaru. Powstanie przyjazne i bezpieczne miejsce wypoczynku. 

Projekt zostanie zrealizowany w latach 2018 – 2020.

Dotychczas w ramach Poddziałania 4.1.2 „Mała retencja” Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania blisko 31 mln złotych.

IMG_2874

Pobierz jako PDF