Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odebrała 2 kwietnia w Brukseli od Coriny Creţu, Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, decyzję o unijnym dofinansowaniu dla Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi zwiększenie dostępności do najwyższej jakości szpitalnych usług pediatrycznych, a szpital będzie jedną z największych i najnowocześniejszą placówek tego typu w kraju.

Wielkopolska znalazła się w unijnym pakiecie inwestycyjnym wśród projektów z Bułgarii, Czech, Grecji, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Węgier, Włoch i Polski. Projekty te obejmują szeroki zakres dziedzin: zdrowie, transport, badania naukowe, środowisko i energię. Razem ze współfinansowaniem krajowym łączna wysokość inwestycji w te projekty wynosi 8 mld euro.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu powiedziała: Każdy z tych 25 projektów ilustruje, w jaki sposób UE działa, aby poprawić codzienne życie naszych obywateli, na przykład przez zapewnienie lepszej jakości wody pitnej, szybszego transportu kolejowego czy dostępu do nowoczesnych szpitali. W obecnym okresie budżetowym zatwierdziłam 258 dużych projektów infrastrukturalnych, na które przeznaczono 32 mld euro z funduszy UE. Można powiedzieć, że projekty te są ambasadorami polityki spójności i jestem dumna z każdego z nich.

 

Pomoc dla najmłodszych

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka to jedna z najbardziej  wyczekiwanych inwestycji w naszym regionie. Przypomnijmy, że po wielu latach udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik i w połowie października 2018 roku przekazano plac budowy wykonawcy (obejrzyj relację – kliknij). Już widać pierwsze postępy. Jest spora szansa na to, że na początku 2021 r. mali pacjenci będą się leczyć w komfortowych warunkach. 

Na blisko 3 hektarach terenu przy ul. Wrzoska w Poznaniu powstanie szpital, w którym mali pacjenci będą mieli opiekę medyczną na najwyższym poziomie oraz godne warunki pobytu. W siedmiokondygnacyjnym budynku powstanie m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci. Znajdzie się też miejsce na kilkanaście poradni specjalistycznych. Ale tym, na co najbardziej czekają rodzice i chore dzieci, są jednoosobowe sale. Będzie mogło przybywać w nich 354 małych pacjentów wraz ze swoimi opiekunami. Obok szpitala powstanie też parking na 425 samochodów, miejsca rekreacji dla pacjentów, a droga dojazdowa zostanie zmodernizowana.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka otrzymało 56 mln euro wsparcia. Pieniądze pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie.

 

Nie tylko Wielkopolska

To nie jedyne projekty z Polski, których przedstawiciele, 2 kwietnia odebrali decyzję o dofinansowaniu. Jeżeli chodzi o inwestycje w opiekę zdrowotną, to oprócz budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu, niespełna 61 mln euro z funduszy UE pomoże zakupić nowy sprzęt do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wsparcie unijne otrzymały również projekty z dziedziny transportu morskiego, kolejowego i drogowego.

Są to duże projekty infrastrukturalne, które z uwagi na ich skalę, podlegają ocenie Komisji, która wydaje następnie decyzję w ich sprawie.  W okresie programowania 2014–2020 finansowanie UE otrzymało 258 dużych projektów. Wkład UE w te projekty wynosi 32 mld euro, która to kwota stanowi połowę ich łącznej wartości.

Opracowano na podstawie informacji ze strony europa.eu

Marszałek Marzena Wodzińśka 1Wizualizacja przedstawiająca szpital dziecięcy w Poznaniu Na zdjęciu widać plac budowy szpitala

fot. Lukasz Kobus, archiwum beneficjenta 

Pobierz jako PDF