Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Marszałek Marek Woźniak otworzył konferencję "Centrum Wsparcia Doradczego – forum wymiany doświadczeń". Wydarzenie obyło się 13 września w Poznaniu i promowało partnerstwo samorządów. 

konferencjaCentrum Wsparcia Doradczego (CWD) to projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, realizowany od 2020 r. Ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w prowadzeniu skuteczniej i efektywnej polityki rozwoju. W ramach projektu samorządy wspólnie z zespołem ekspertów Związku Miast Polskich uczą się współpracy, strategicznego planowania rozwoju oraz przygotowują dobrej jakości projekty, które pozwolą napędzić rozwój obszarów partnerstw i będą mogły być finansowane z różnych źródeł.

- Zarządzanie strategiczne i planowanie przestrzenne, to od zawsze trudne dziedziny. Stąd konieczność korzystania z pracy profesjonalistów, zarówno naukowców, jak i praktyków. Każdy z samorządowców powinien sięgać po wiedzę, podpowiedzi i dobre praktyki w tym zakresie – powiedział podczas otwarcia konferencji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Efektem pilotażu było wypracowanie docelowego modelu Centrum Wsparcia Doradczego, jako formuły doradczego wspierania współpracy samorządów terytorialnych w procesie strategicznego zarządzania rozwojem.

W I edycji projektu CWD udział wzięły 4 partnerstwa z obszaru Wielkopolski:

  1. dwa Partnerstwa z terenu województwa wielkopolskiego:
  1. dwa Partnerstwa międzywojewódzkie:

Realizację pilotażowego projektu Centrum Wsparcia Doradczego zakończono wraz z końcem marca 2022 r. Nowa edycja projektu o nazwie CWD Plus będzie wdrażana do czerwca 2023 r. Do projektu "CWD Plus" z województwa wielkopolskiego przystąpiły 3 nowe partnerstwa JST do objęcia doradztwem strategicznym oraz 4 partnerstwa JST uczestniczące w pilotażu CWD do objęcia doradztwem projektowym.

Trzy nowe Partnerstwa zawiązane w ramach poniższych JST:

  1. Partnerstwo "Stowarzyszenie ZIT Gniezno" (Miasto Gniezno, Powiat Gnieźnieński, Miasto i Gmina Czerniejewo, Gmina Gniezno, Gmina Kiszkowo, Miasto i Gmina Kłecko, Gmina Łubowo, Gmina Mieleszyn, Gmina Niechanowo, Gmina Trzemeszno, Gmina i Miasto Witkowo)
  2. Partnerstwo ZIT Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego (Miasto Leszno, Powiat Leszczyński, Miasto i Gmina Rydzyna, Miasto i Gmina Osieczna, Gmina Święciechowa, Gmina Lipno)
  3. Partnerstwo ZIT Kolsko-Tureckiego (Miasto Turek, Miasto Koło, Gmina Turek, Gmina Koło, Gmina Brudzew, Gmina Kościelec).

Podczas konferencji Marszałek Marek Woźniak zapowiedział, że powstałym Partnerstwom w nowej perspektywie unijnej nie będzie oferowana koperta finansowa, ale mogą one liczyć na preferencje. - Zawsze wspólne działanie jest bardziej skuteczne i efektywne – podsumował Marszałek.

Więcej informacji o konferencji jest tutaj

Pobierz jako PDF