Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Za nami piąta edycja imprezy „zaBIEGaj o FUNdusze”, która odbyła się 18 września nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Event będący połączeniem edukacji o funduszach europejskich i rozrywki przyciągnął nad Maltę mieszkańców województwa.

 

Nie tylko bieg

Na zdjęciu widać szesnastu tancerzy, którzy wykonują różne ruchy. Tancerze są ubrani w stroje żółte i zieloneJak co roku biegacze mieli do wyboru dwa dystanse – jedno okrążenie wokół jeziora Maltańskiego (5,4 km) i dwa okrążenia (10,8 km). Tym razem pogoda była idealna dla sportowców. Kilkanaście stopni powyżej zera, słońce za chmurami. To wymarzone warunki do biegania. Wyniki zawodów są dostępne tutaj.

Ale „zaBIEGaj o FUNdusze” to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne. Z tego powodu na ustawionych na wschodnim brzegu jeziora Maltańskiego (od ulicy Wiankowej) stoiskach można było porozmawiać na unijne tematy. Do odpowiedzi na wszelkie pytania gotowi byli konsultanci z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Unię Europejską promował także działający przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej punkt konsultacyjny Europe Direct, który opowiadał o bieżących działaniach UE. Duży akcent został położony na Europejski Rok Młodzieży 2022.

Nad Maltą można też było poznać tych, co z unijnej dotacji już skorzystali: spółka Koleje Wielkopolskie, Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i spółka genXone ze Złotnik pod Poznaniem. Dodatkową atrakcją był występ tancerzy z Polskiego Teatru Tańca, w performansie MY. Poznański teatr za pieniądze unijne (z puli WRPO 2014-2020) wybudował swoją siedzibę, która mieści się w budynku starej kamiennicy przy ulicy Taczaka 8 (okolice Starego Rynku w Poznaniu).

 

Efekty od 18 lat

Piąta edycja imprezy promującej Fundusze Europejskie była powodem do przypomnienia, że w tym roku obchodzimy 18-lecie Polski w UE. Nie brakowało akcentów z tym związanych. Np. na osiemnastego zawodnika biegu (kobietę i mężczyznę) czekała dodatkowa nagroda.

Dużo mówiono o efektach unijnego wsparcia, które widać w praktycznie każdej dziedzinie życia. Choć warto pokreślić, że unijna tematyka do łatwych nie należy. Aby napisać poprawny wniosek o dotację trzeba  przebić się przez gąszcz procedur, które należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie np. na rozwój własnej firmy. Stąd formuła imprezy „zaBIEGaj o FUNdusze” ma pokazywać, że fundusze europejskie nie są takie „straszne” i można po nie sięgać – przekonują Organizatorzy.

O doświadczeniach związanych z realizacją projektów „od kuchni” podzielili się zaproszeni goście do studia plenerowego telewizji WTK. W tym gronie znaleźli się nominowani w pierwszej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”, ale nie tylko! Przebieg sześciu wejść antenowych „na żywo” można obejrzeć poniżej.

 

 

 

 

Galeria z "zaBIEGaj o FUNdusze" jest tutaj

Pobierz jako PDF