Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Rewitalizacja to nie sprint, a raczej maraton i umiejętne rozłożenie sił jest konieczne. Zdają sobie z tego sprawę urzędnicy z 58 gmin z Wielkopolski, którzy zajmują się rewitalizacją.

wybrane (1)Przez ostatnie 2,5 roku korzystali z bezpłatnych szkoleń i doradztwa eksperckiego. To wszystko ofertował im Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, realizował projekt unijny „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych”.

23-24 maja odbyła się wizyta studyjna dla gmin Poznaniu, która była jednocześnie formą podsumowania przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział urzędnicy z kilkudziesięciu wielkopolskich gmin, którzy wcześniej skorzystali, m. in. z 32 szkoleń online, a także doradztwa eksperckiego. Zdobytą wiedzę wykorzystają w swojej pracy. Tym bardziej, że wyzwań związanych z rewitalizacją jest dużo. Przede wszystkim jeśli samorządy myślą o możliwości aplikowania o unijne środki po 2023 r. muszą przekształcić programy rewitalizacji w gminne programy rewitalizacji opracowane na bazie ustawy o rewitalizacji One będą podstawą do ubiegania się, np. o dotacje unijne, także z nowego programu regionalnego, Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

O szczegółach opowiadali Grzegorz Potrzebowski – dyr. Dep. Polityki Regionalnej UMWW i jego zastępca Michał Kurzawski. Zwracali uwagę na aspekt partycypacji mieszkańców w procesach rewitalizacji. Tutaj pomocne gminom są organizacje pozarządowe. Jak to wygląda w Wielkopolsce?

O tym była mowa podczas prezentacji wstępnych wyników ekspertyzy dotyczącej zaangażowania organizacji pozarządowych w projekty rewitalizacyjne. Wynika z niej, że NGO-sy uczestniczą w projektach rewitalizacyjnych (także dotowanych z puli WRPO 2014-2020), ale należy rozwijać ten aspekt współpracy w przyszłości.

Podsumowanie projektu było również okazją do przedstawienia dobrych praktyk z zakresu rewitalizacji. Tych nie brakuje w Wielkopolsce jak i w całym kraju. Wśród mówców zaprezentowali się urzędnicy z Krzywinia i Leszna (woj. wielkopolskie) oraz Marek (koło Warszawy) i Dobiegniewa (woj. lubuskie). Garść dobrych praktyk została uzupełniona o spacer studyjny po zrewitalizowanych terenach Poznania. 

 

Galeria: 

Krzywiń (2) dyr. Grzegorz Potrzebowski wybrane (3) DSC01515 DSC01423 DSC01413 DSC01502 DSC01438 wybrane (4)

Prezentacje z wydarzenia:

Podsumowanie projektu (1.2 MB)

Prezentacja otwierająca - FEW 2021-2027 ok (6.7 MB)

Prezentacja Marki 23.05.2022 (3.4 MB)

NGO Wielkopolska Rewitalizacja_gm (2) (2.1 MB)

Prezentacja_Leszno_23.05.2022 (10.6 MB)

Prezentacja_Doradztwo_Lider Projekt (762.2 KB)

Przestrzenie Publiczne Funkcje i przekształcenia (9.8 MB)

REWITALIZACJA W GMINIE DOBIEGNIEW (6.8 MB)

Rewitalizacja w Gminie Krzywiń (6.4 MB)

Pobierz jako PDF