Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Wart blisko 16,7 mln zł projekt pn. „Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań” uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+)  w wysokości 14 mln zł. Umowę w sprawie dofinansowania podpisali podczas konferencji prasowej online 22 marca 2021 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański. 
 

MeSIP, czyli?
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby informacyjne w zakresie dostępu do wiarygodnej, a zatem spójnej i aktualnej informacji przestrzennej dla obszaru Metropolii Poznań. A wszystko po to, by zagwarantować zrównoważony rozwój Aglomeracji Poznańskiej na poziomie gospodarczym, środowiskowym i społecznemu. Dzięki temu projektowi, bez wychodzenia z domu, zainteresowany mieszkaniec będzie mógł wirtualnie sprawdzić, gdzie chciałby postawić swój nowy dom. Przedsiębiorca z kolei w systemie 3D „zaprojektuje” fabrykę, a turysta dokładnie ułoży plan wycieczki.  

Ważne dla UE
Marszałek Marek Woźniak podkreśla, że „projekt wpisuje się w Europejską Agendę Cyfryzacji. To tematyka, która będzie obecna przez  najbliższe lata i jest jednym z topowych tematów, będących w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej. Kwestia wykorzystania wszystkich informatycznych narzędzi, aby uprościć życie mieszkańcom UE i przybliżyć wszystkie usługi administracyjne mieszkańcom i ułatwić procesy decyzyjne, zbieranie i wymianę danych – to dziś konieczność. Musimy w ogólnoświatowym wyścigu konkurencyjnym - jako Unia Europejska - zajmować właściwe miejsce, a nie pozostawać z tyłu. Polska, jako członek UE, powinna w tej czołówce najlepszych europejskich krajów znaleźć swoje miejsce. Cieszę się, że ten projekt będzie w Wielkopolsce realizowany”. 
System skierowany jest dla każdego odbiorcy poszukującego kompleksowej informacji o metropolii w zakresie zagadnień związanych w szczególności z gospodarką i zarządzaniem przestrzenią. Głównym odbiorcą tak tworzonych usług i gromadzonych danych będą mieszkańcy oraz przedsiębiorcy metropolii, ale także – o ile, nie najbardziej - pracownicy jednostek administracji samorządowej Metropolii Poznań, dla których dostęp do zintegrowanych danych z wielu rejestrów publicznych stanowić będzie, oczekiwaną od dawna nową wartość dodaną.
 

Ważne dla aglomeracji 
Beneficjentem udzielonej pomocy jest Powiat Poznański - jednostka realizująca projekt to Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, który zrealizuje projekt we współpracy z Miastem Poznań oraz Stowarzyszeniem Metropolia Poznań.
Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański podkreśla, że MeSIP to przykład współpracy wszystkich członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań – „poprzez MeSIP ma zostać stworzona ujednolicona platforma, która pozwoli na docieranie do różnego rodzaju danych. To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz pracowników administracji”.  
Dla mieszkańców i przedsiębiorców MeSIP dostarczy dedykowane aplikacje, umożliwiające powszechny, nieodpłatny dostęp do informacji przestrzennej, łączącej dane gmin i powiatów Metropolii Poznań. Dostęp do tych danych będzie za pomocą  łatwych i intuicyjnych w obsłudze portali mapowych oraz aplikacji mobilnej. Jej użytkownicy wykorzystując swoje urządzenie wyposażone w kamerę cyfrową (np. smartfon) będą mieć możliwość nałożenia na rzeczywiste obiekty w przestrzeni informacji o obiektach, lokalizacjach, i ich szczegółowych opisów w zakresie, w jakim zostało to zgromadzone w bazie MeSIP.
„W jednym miejscu zostaną zgromadzone wiarygodne, spójne i aktualne dane” – podkreśla    Tomasz Powroźnik – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej . 
Poza bezpośrednim dostępem do informacji przestrzennej MeSIP umożliwi również zdalną obsługę formularzy wniosków dla elektronicznych usług administracji publicznej (e-usług), jakie zostaną opracowane i uruchomione przez daną jednostkę administracji samorządowej.

Ważne dla samorządów
Bartosz Guss, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania zwraca uwagę, że Poznań będzie jednym z ważniejszych beneficjentów projektu – „podziały administracyjne są umowne, a rozwiązania wynikające np. z układów komunikacyjnych funkcjonują  niezależnie od granic, dlatego tak ważne jest, aby integrować takie obszary, jak np. planowanie przestrzenne czy ochronę klinów zieleni w szerszym wymiarze, a nie tylko pojedynczej gminy”.  
Zakres rzeczowy projektu związany z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i/lub e-usług publicznych obejmuje 23 jednostki samorządu terytorialnego: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat Poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

20210323094559_temat3.00094525.still006

Pobierz jako PDF