Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

- To czwarta umowa podpisywana przez mnie w ramach projektu powstawania w Wielkopolsce Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Docelowo jest ich 11 – mamy zaplanowane dla nich  dofinansowanie na  łączną kwotę ponad 85 mln złotych. Gdy  wszystkie zafunkcjonują, w znacznej części województwa osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny będą mogły uzyskać pomoc – powiedział Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.  – To bardzo ważne i potrzebne przedsięwzięcie, zważywszy na fakt, że kwestia zdrowia psychicznego wymaga coraz większego zainteresowania i wsparcia.

Umowę wraz z Wicemarszałkiem Jankowiakiem podpisał Janusz Michalak, prezes zarządu spółki Termedia, której partnerami w realizacji projektu są Fundacja CISZUM i Miasto Poznań. Program jest realizowany na terenie miasta Poznania od 1 maja 2020 r., ze szczególnym uwzględnieniem obszaru północnego, a jego zakończenie zaplanowano na 31 grudnia 2022 r.

Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego dają osobom z zaburzeniami zdrowia psychicznego nie tylko szansę na poprawę stanu zdrowia, ale również na stworzenie dla nich w Wielkopolsce całej sieci wsparcia. Jej powstanie ma rozszerzyć dostęp do usług społeczno-zdrowotnych. W ramach ŚCZP Poznań Północ kompleksową pomocą zostanie otoczonych 700 osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym 450 zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych z powodu zaburzeń psychicznych. Osoby te skorzystają z usług świadczonych przez ambulatorium, oddział dzienny, natomiast w dni wolne od pracy oraz w nocy będą prowadzone dyżury telefoniczne. Organizowane będą również zajęcia dla małych grup w trybie 12 tygodniowych turnusów. Ponadto 250 osób z ich otoczenia objętych zostanie konsultacjami oraz działaniami edukacyjnymi.

Pobierz jako PDF