Obraz znany z wielu mniejszych i większych miejscowości w kraju – budynek przez lata służył mieszkańcom, ale jakiś czas temu trafił w prywatne ręce i popadł w ruinę. Nie wiadomo co z nim zrobić – zburzyć szkoda, a mieszkańców do środka raczej trudno wpuścić. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie – przy wsparciu z Unii tego typu miejsca zmieniają się w obiekty kultury.

Stary Bar – nowy dom kultury

Tak było ze Starym Barem w Chludowie w gminie Suchy Las. Budynek powstał na początku XX wieku jeszcze w czasach zaborów. Docelowo miało to być miejsce integracji nowo osiedlonych mieszkańców Prus na tych ziemiach. O ironio – taką właśnie rolę spełnia dziś ten budynek tyle, że już dla mieszkańców Chludowa w wolnej Polsce. Wewnątrz powstał dom kultury, który od pierwszych dni działalności wręcz pęka w szwach.

Budynek odzyskał dawny blask i zyskał zupełnie nową salę widowiskową, która wykorzystywana jest jako sala koncertowa, kinowa czy sala prób. Od lat bowiem w Chludowie wiele instytucji kultury czekało na swoją siedzibę. Działa tu orkiestra dęta, zespół pieśni i tańca oraz wiele małych teatrów czy kółek aktorskich. Ponadto w Starym Barze odbywają się zajęcia artystyczne dla dzieci czy aerobik. W małej miejscowości Stary Bar stał się centrum aktywności i rozrywki dla mieszkańców – już powstają listy rezerwowe na zajęcia.

Biblioteka na dworcu

Niedaleko, bo w Złotnikach w gminie Suchy Las od lat straszył budynek tutejszego dworca. Teraz to miejsce zmieniło się nie do poznania. Zamiast zrujnowanych ścian grożących zawaleniem i śmieci – w środku znajduje się biblioteka. Może z niej skorzystać każdy mieszkaniec, który wyrobi kartę. Jest z czego wybierać, bo to dziesiątki tysięcy książek oraz setki audiobooków. Książkę z dworca można zabrać ze sobą w podróż np. do pracy.

Bo mieszkańcy często korzystają z dworca, żeby dojechać do Poznania lub Piły, do pracy. Książkę można czytać również w nowej poczekalni. Dodatkowo nową siedzibę zyskała straż gminna. Wcześniej powstał tu węzeł przesiadkowy – mieszkańcy na dworzec mogą dojechać autobusem lub rowerem i tu przesiąść się na kolej. To oznacza jedno – szybki i sprawny dojazd do pracy bez stania w korkach, dodatkowo z możliwością wypożyczenia ulubionej książki.

Więcej na temat nowych instytucji kultury w zabytkowych budynkach w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 56).

Pobierz jako PDF