Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

365 m kwadratowych - taką przestrzeń mają do swojej dyspozycji tancerze z Polskiego Teatru Tańca. Biura, garderoby, pomieszczenia administracyjne mieszczą się w zabytkowej zrewitalizowanej kamienicy. Z kolei na podwórzu mieści się ogromne nowoczesne studio z całym sprzętem scenicznym na miarę światowej instytucji kultury. Publiczność także ma tu coś do powiedzenia. Widownia może zasiąść w dowolnej konfiguracji, amfiteatralnie, horyzontalnie czy wertykalnie co stanowi inspirację i wyzwanie dla tancerzy.

 

Pół wieku "bezdomności"

Bo przez ostatnie prawie 50 lat Polski Teatr Tańca gościnnie mieszkał w budynku Szkoły Baletowej w Poznaniu. Sytuacja zmieniła się diametralnie w 2017 r. Wtedy to poznański teatr zdobył unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (ponad 8 mln zł). Z kolei Samorząd Województwa Wielkopolskiego postanowił wesprzeć budowę nowej placówki kwotą blisko 13 mln zł.

Inwestycja w nową siedzibę dla Teatru Tańca to zadanie wielowymiarowe. Poznań zyskał nowe miejsce na kulturowej mapie swojego miasta. Zmieniła się również przestrzeń w okolicach ulicy Taczaka. Wreszcie zabytkowa XIX-wieczna kamienica odzyskała dawny blask. Kiedyś była tu przychodnia lekarska czy pogotowie ratunkowe - dziś najnowocześniejsze centrum tańca w Polsce.

ZW_031_06

 

Uczelnie inwestują

Nowe oblicze już wkrótce zyska Stara Papiernia. To zapomniany budynek przy ulicy Szyperkiej w Poznaniu, który już od dawna stoi nieużywany. Wkrótce zmieni się w jedną z największych prototypowni w tej części Europy - wszystko to pod nadzorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W budynku znajdą się liczne laboratoria i nowoczesny sprzęt. Wszystko to ma zachęcić przedsiębiorców z branży meblowej. Przy współpracy z Uniwersytetem Artystycznym będą mogli zaprojektować i wyprodukować pojedyncze serie mebla.

Z kolei branża medialna już niebawem będzie zacierać ręce na współpracę z Centrum Technologii Kreacyjnych Collegium da Vinci, które powstaje przy ulicy Głogowskiej. Nowy budynek nastawiony jest na współpracę uczelni z małymi i średnimi przedsiębiorcami. Przyciągnąć mają ich studia audio, foto-video czy motion-capture, do którego będzie można wjechać samochodem. Dodatkowo ogromna przestrzeń do współpracy i wymiany doświadczeń w salach konferencyjnych czy w strefach coworkingowych.

ZW_031_10

Wspomniane przedsięwzięcia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Collegium Da Vinci otrzymały wsparcie unijne w wysokości około 40 mln zł z WRPO 2014+.

 

Więcej na temat inwestycji w nową siedzibę Polskiego Teatru Tańca oraz zadań typu B+R dla uczelni wyższych w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 31). OBEJRZYJ FILM

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF