W Lesznie pokój pracy twórczej z lat pięćdziesiątych pamiętający Stanisława Grochowiaka można oglądać w starej bibliotece. W nowej galerii kultury też będzie miejsce dla literata, choć pewnie byłby zaskoczony otoczeniem.

Na kultowym placu Jana Metziga powstaje zupełnie nowy budynek. Galeria kultury łączy „nowe i stare”, czyli gmach dawnej szkoły i budowany od podstaw obiekt. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku, a zespół budynków ma stanowić nową jakość w świecie kultury i architektury Leszna.

Na parterze powstaje atrium, które wypełni się zielenią, na piętrze sala koncertowa i pokój do odsłuchu. Tam będzie można się zanurzyć w brzmieniu najlepszej muzyki z winylowych płyt i nie tylko, bo swoje miejsce na ziemi odnajdą też fani Jazzu, z którego Leszno słynie.

Na jednym z pięter nowej siedziby znajdzie się miejsce na izbę pamięci Stanisława Grochowiaka. Pokój pracy twórczej ze zdjęciami artysty, historyczne meble i klimat mają sprzyjać powstawaniu kolejnych dzieł. Choć pewnie zapachu ze starej biblioteki, której zabytkowy gmach wymaga pilnego remontu, już się przenieść nie da.

 

Idzie nowe

Nowa Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie będzie miała dwie niezależne wypożyczalnie dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego ogólnodostępną czytelnię, a nawet kawiarnię. Zresztą perspektywa na kawę może wielu zaskoczyć, bo na szczycie nowego gmachu powstaje taras, z którego przy książce i kawie będzie można podziwiać panoramę Leszna.

Leszczyńska Galeria Kultury budowana jest przy znaczącym wsparciu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Za prawie 21 milionów złotych powstaje tam przestrzeń do działania podmiotów ekonomii społecznej. Nowy gmach ma być też miejscem integracji lokalnej społeczności.

 

Biblioteczny neon przyciąga

 W samym sercu poznańskich Jeżyc działa za to Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury. Kamienica z lat sześćdziesiątych odzyskała blask, a czytelników i nie tylko przyciąga charakterystyczny neon, a jakże – wyglądający jak z epoki.

W sześciopiętrowym budynku mieści się nowoczesna czytelnia i wypożyczalnia. Niemal od ręki dostępne są zbiory poświęcone Wielkopolsce, ale także odkrywające tajemnice innych regionów w kraju. Online można korzystać z zasobów innych bibliotek publicznych w kraju i regionie, a nawet z dzieł Biblioteki Narodowej. Kluczowe są też zbiory Bibliografii Regionalnych Wielkopolski i Powstania Wielkopolskiego.

 

 Nowy gmach – nowe możliwości

Po modernizacji wspartej z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski kwotą prawie 3,5 mln zł budynek jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Są tam nowe pomieszczenia w których można organizować wystawy i spotkania autorskie. Miejsce dla siebie znalazł też zespół folklorystyczny Wielkopolanie i sekcja fotograficzna, która działa w Centrum Animacji Kultury.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu jest czynna i czeka na wielbicieli książek, audiobooków i e-booków. Każdy może się do nie zapisać, a korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne.

Więcej na temat modernizacji bibliotek w magazynie unijnym „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 18) - OBEJRZYJ

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF