Marszałek Marek Woźniak podpisał dwie umowy – z Arkadiuszem Ptakiem, Burmistrzem Pleszewa oraz Maciejem Wasielewskim, Starostą Pleszewskim na dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 projektów dotyczących budowy ścieżek rowerowych w Pleszewie oraz doposażenia i modernizacji Zespołu Szkół Technicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego.
- Cztery kluczowe dziedziny – rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich, zeroemisyjne środki transportu, w której mieszczą się ścieżki rowerowe, odnawialne źródła energii i wsparcie dla szkolnictwa zawodowego - to obszary, w które postanowiliśmy zainwestować środki z naszego regionalnego programu unijnego. Zmierzamy do tego, aby zaspokoić wszystkie samorządy, które złożyły dobre projekty – podkreślił Marszałek Marek Woźniak. - Obserwujemy, że mieszkańcy coraz bardziej przekonują się do korzystania ze ścieżek rowerowych. Ale ich powstanie, choćby przy samych drogach wojewódzkich, to epokowe wyzwanie . Dlatego cieszy nas konsekwentne dążenie samorządów lokalnych, które chcą te ścieżki mieszkańcom oferować, co z punktu widzenia rozwoju zeroemisyjnego transportu jest niezwykle ważne. Odnotowujemy także słuszny renesans szkolnictwa zawodowego. To niestety zaniedbany obszar i niewątpliwie mamy w tej dziedzinie wiele do zrobienia. Jednak teraz, z pomocą środków finansowych z Unii Europejskiej, możemy zrobić znacznie więcej – mówi Marszałek.
Rewitalizacja
Marszałek zwiedził także Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury "Zajezdnia Kultury" w Pleszewie. Oba miejsca powstały przy wsparciu finansowym samorządu województwa ze środków WRPO 2014+, z funduszy dedykowanych rewitalizacji terenów miejskich i wiejskich oraz kulturze. - Takie obiekty bardzo zachęcają mieszkańców do przebywania w nich i korzystania z oferty jaką proponują. Każdy czuje się w nich dobrze, bo są po prostu ładne, mają ciekawe rozwiązania i funkcjonalnie zagospodarowane przestrzenie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wartość dodaną stanowi fakt usytuowania obu placówek obok siebie, na terenach dawnego dworca i zajezdni kolejowej. Warto takie projekty realizować, ponieważ znacząco podwyższają jakość życia mieszkańców. To były bardzo dobrze zainwestowane pieniądze – cieszy się Marszałek.
Szkolnictwo zawodowe
Unijne dofinansowanie w wysokości blisko 4 mln zł Powiat Pleszewski przeznaczy na uzupełnienie wyposażenia oraz przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych w dwóch pleszewskich placówkach, prowadzących edukację zawodową. Projekt służy podniesieniu jakości kształcenia i lepszemu dostosowaniu go do warunków i potrzeb rynku pracy. Utworzony zostanie m.in. nowy, pożądany przez rynek pracy, kierunek kształcenia – technik energetyk. Obie placówki wyposażone zostaną w sprzęt i narzędzia – łącznie 69 różnych rodzajów urządzeń - służących kształceniu w zawodach: mechatronik, technik logistyk, technik informatyk, technik energetyk, operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, ślusarz, technik spawalnictwa, mechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych.
Ścieżki rowerowe
Z kolei Miasto i Gmina Pleszew zainwestuje w budowę ścieżek rowerowych ponad 2,5 mln dotacji unijnej z WRPO 2014+. Projekt zakłada budowę blisko 2,5 km tras wzdłuż pleszewskich ulic, co przyczyni się do stworzenia zrównoważonego systemu transportowego i zwiększenia roli niskoemisyjnego transportu w komunikacji miejskiej. Płynące z tej inwestycji korzyści to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zintegrowanie różnych środków transportu; zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu, także zmniejszenie kosztów transportu oraz poprawa jakości środowiska i stanu zdrowia mieszkańców gminy.