Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Stopa bioniczna umożliwiająca naturalny chód po amputacji kończyn; program rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, wykorzystujący wirtualną rzeczywistość; wspólne działania promujące energię odnawialną czy wreszcie rewitalizacja, która uwzględnia potrzeby mieszkańców.

Te projekty zwyciężyły w pierwszej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” na najlepsze projekty unijne zrealizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Głosowanie zakończyło się 23 października. Nagrody wręczono 9 listopada br.

50 tys. głosów

wybrane (12)W plebiscycie oddano łącznie ponad 50 tysięcy głosów. Ten wynik cieszy. Formuła głosowania w tej rywalizacji opierała się na aktywności nominowanych. To oni włożyli ogromny wysiłek w terenie, aby zachęcać do głosowania, co w rezultacie przełożyło się choćby na kilkadziesiąt publikacji w internecie i mediach lokalnych.

Taka aktywność nie dziwi marszałka. – Wielkopolska to europejski region ludzi kreatywnych i odważnych. Mieszkańcy dostrzegają i doceniają wpływ funduszy unijnych na zmiany, które dokonują się w ich miejscowościach, firmach czy instytucjach. Kolejny raz wyrazili to w naszym plebiscycie – zauważa Marek Woźniak. W regionie zrealizowano już tysiące projektów z oznaczeniem „dofinansowane ze środków unijnych…”. Z tysięcy zakończonych zadań kapituła plebiscytu wybrała 19, spośród których to Wielkopolanie wyłonili najlepsze w czterech kategoriach: „Łączy nas… społeczna misja”; „Łączy nas… innowacyjny biznes”; „Łączy nas… architektura i kultura” oraz „Łączy nas… dobry klimat”.

W pierwszych trzech kategoriach nominowano po pięć bardzo różnorodnych projektów, a w kategorii „Łączy nas… dobry klimat” znalazły się cztery przedsięwzięcia. Kto zwyciężył?

Szpital z misją

wybrane (21)W kategorii „Łączy nas... społeczna misja” znalazły się projekty wspierające osoby w szczególnie trudnej sytuacji, także zagrożone wykluczeniem społecznym. Są to osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, ludzie w kryzysie bezdomności, seniorzy, a także osoby dyskryminowane ze względu na transpłciowość, pochodzenie etniczne itp.

Najwięcej głosów otrzymał projekt rehabilitacji osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Realizuje go Ortopedyczno- Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Poznańska placówka, jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju, prowadzi nowatorską terapię poprawy jakości chodu dzieci i młodych osób dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Dzięki unijnej dotacji w lecznicy powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. zrobotyzowane systemy wykorzystujące wirtualną rzeczywistość.

Innowacje w medycynie

wybrane (13)Kategoria „Łączy nas... innowacyjny biznes” obejmowała przedsięwzięcia gospodarcze, które opierają się na niespotykanym na świecie wykorzystaniu nowych technologii – od nowoczesnych rozwiązań protetycznych, przez innowacyjny system oświetlenia i monitoringu przestrzeni publicznej, oparcie inkubacji przedsiębiorstw o zastosowania wirtualnej rzeczywistości, po opracowanie innowacyjnego bioreaktora.

Wielkopolanie docenili opracowanie stopy bionicznej przez firmę ENforce Medical Technologies sp. z o.o. Poznańska spółka bez kompleksów i ze sporą śmiałością porusza się w branży medycznej, w której nowoczesne technologie są szczególnie potrzebne. Swoje produkty dedykuje osobom dotkniętym tragedią amputacji. Zespół inżynierów stworzył z pomocą unijną pierwszą polską bioniczną protezę stopy, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mogą wykonać mały krok w drodze ku aktywności. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają chód zbliżony do naturalnego. W ostatnich miesiącach z rozwiązań spółki ENforce skorzystali ukraińscy żołnierze, którym amputowano kończyny w wyniku działań wojennych.

Pomysł na rewitalizację

wybrane (17)Wśród przedsięwzięć z dziedziny architektury i kultury znalazły się zarówno te, o których mówiło się wcześniej sporo, jak powstanie Muzeum Enigmy czy budowa siedziby Polskiego Teatru Tańca, jak i mniej głośne, ale zasługujące na uwagę w jednakowym stopniu. To utworzenie Domu Kultury na dworcu w Pleszewie, rozbudowa szkoły w Rokietnicy czy rewitalizacja centrum Czempinia. Zwyciężył ten ostatni projekt. Internauci docenili niezwykłą przemianę miejskiej tkanki z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców i poszanowaniem historii miasta. To przykład udanej rewitalizacji. Centrum miejscowości zmieniło swój wygląd. Dawna Tlenownia to dziś – dzięki unijnemu wsparciu – nowoczesne Centrum Aktywizacji Społecznej. Działają tu także biblioteka publiczna, centrum kultury, izba muzealna, jest też sala widowiskowa, kawiarenka, punkty badań profilaktycznych i nieodpłatnej pomocy prawnej. Metamorfozę przeszedł także Zielony Rynek. Obok nowej zieleni pojawiły się odnowione alejki spacerowe, ławki, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Ozdobą parkowego placu jest podświetlana fontanna i tężnia solankowa. Wrażenie robi Aleja Instrumentów, na której zamontowano duże reprodukcje instrumentów muzycznych nawiązujących do tradycji ziemi czempińskiej: dud i harfy.

Inwestycje w OZE

wybrane (20)Wśród przedsięwzięć w kategorii „Łączy nas... dobry klimat” znalazły się zarówno takie o charakterze edukacyjnym (z zakresu ekologii i leśnictwa, uwzględniające potrzeby różnych grup Wielkopolan, w tym osób z niepełnosprawnościami), jak i inwestycje w odnawialne źródła energii, a także infrastrukturę komunikacyjną, pozwalające zmienić nawyki transportowe mieszkańców okolicy na bardziej przyjazne środowisku. Wielkopolanie wybrali projekt partnerski gmin Rychwał, Golina, Tuliszków i Wierzbinek. Samorządy postawiły na montaż instalacji OZE na dachach domów mieszkańców swoich gmin. Uruchomiono łącznie aż 668 systemów instalacji fotowoltaicznych.

Władze samorządów zapewniają, że to dopiero początek proekologicznych inwestycji, które wpisują się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Więcej zdjęć z wydarzenia na WRPO Wielkopolska 

Przeżyjmy to jeszcze raz! Obejrzyj retransmisję z gali (materiał zaczyna się ok. 19:04 minuty)

 

 

Pobierz jako PDF