Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Wielkopolska regularnie inwestuje w rozwój kształcenia zawodowego. Ostatnio szkoły zyskały kolejne dofinansowanie w kwocie 6,3 mln zł na rozwój infrastruktury – środki trafią do powiatu nowotomyskiego oraz dodatkowe 117 mln zł z puli unijnej zarządzanej przez władze regionu (tj. z WRPO 2014+) na rozbudowę szkół i ich wyposażenie.

Więcej dla "zawodowców"

Zwiększył się również budżet projektu „Czas zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska ”. Realizuje go samorząd województwa wielkopolskiego wraz z Politechniką Poznańską. Bierze w nim udział ponad 80 szkół zawodowych z całej Wielkopolski. Większe środki pozwolą zorganizować więcej praktyk i płatnych staży dla przyszłych zawodowców.

ZM_WLKP_05

Pieniądze są niezbędne by nadążyć za rozwojem technologicznym oraz sprostać wymaganiom pracodawców. Szkoły dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni i sal lekcyjnych mogą niemal w stu procentach odwzorować miejsce pracy w największych koncernach na świecie.

Bo zawodowcy to już nie tylko tokarze, mechanicy samochodowi czy budowlańcy. Potrzebni są także elektromechanicy, automatycy czy mechatronicy – oni na co dzień pracują przy komputerach i programują skomplikowane maszyny do wyrobu pojedynczych części czy narzędzi.

 

Druga strona medalu

Praktyka czyni mistrza – to stare porzekadło sprawdza się także wśród uczniów szkół zawodowych. Staże i praktyki u pracodawców są możliwe dzięki wspomnianemu projektów unijemu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Uczniowie mogą skorzystać z nowoczesnych laboratoriów na uczelniach wyższych. Oprócz tego tysiące młodych zawodowców ma zapewniony staż lub praktykę bezpośrednio u przedsiębiorców.

Natomiast z badań i analiz wynika, że rynek pracy potrzebuje jeszcze większej ilości fachowców. Jednoroczna prognoza sytuacji             w zawodach - Barometr zawodów – obok zawodów zrównoważonych i nadwyżkowych, wskazuje zawody deficytowe na rynku pracy.    W Wielkopolsce są to na przykład: mechanik samochodowy, spedytor, logistyk, spawacz, programista, ślusarz, piekarz, fryzjer. Brakuje również specjalistów z dziedziny elektroniki, automatyki i robotyki. W tych zawodach pracodawcom najtrudniej jest znaleźć kandydatów do pracy.

 

Więcej na temat inwestycji w szkolnictwo zawodowe w regionie w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 32). OBEJRZYJ ODCINEK

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF