Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Wkrótce mieszkańcy powiatu poznańskiego i okolicznych gmin będą mogli skorzystać z nowoczesnego systemu informatycznego MeSIP. System zawiera portal mapowy, ale również aplikację na smartfona. Dzięki temu bez wychodzenia z domu, będzie można sprawdzić wszystkie interesujące nas informacje geodezyjne.

 

Skanuj, sprawdź, kup i spełniaj marzenia

Tak można streścić działanie w praktyce systemu MeSIP. Mieszkaniec regionu, turysta, czy inwestor najpierw za pomocą smartfona zeskanuje interesujący go teren. System podpowie, czy działkę można kupić, a następnie sprawdzi, czy może na nim powstać np. nowa fabryka, czy dom   o powierzchni 100 m kw. Jeśli nie, MeSIP podpowie inne lokalizacje w regionie, gdzie takie inwestycje będą mogły powstać bez żadnych przeszkód.

 

Jak zlikwidować korki w mieście?

To pytanie mieszkańcy aglomeracji miejskich, a także samorządowcy zadają sobie od wielu lat. W Wielkopolsce znaleziono na to sposób – to system parkingów Park&Ride, który powstaje na terenie Poznania i okolic. Idea jest prosta – samochody zamiast wjeżdżać do centrum mają zostawać na obrzeżach miasta na miejskich parkingach. Za drobną opłatą podróżny otrzymuje strzeżony parking, a także całodobowy bilet na tramwaj autobus, czy kolej metropolitalną.

Na zdjęciu widać parking, na który stoją samochody, natomiast z oddali widać rogatkę, która wpuszcza auta na parking

Powstały już pierwsze tego typu parkingi w Poznaniu – docelowo ma ich być kilkadziesiąt. Już teraz cały system pozwala odciążyć miejskie arterie z 200 samochodów dziennie. Gdy system parkingów będzie ukończony, będą mogli z nich skorzystać dziesiątki tysięcy mieszkańców Poznania i okolic. Na podobne rozwiązania transportowe w regionie przeznaczono już 900 mln złotych z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.

 

Więcej na temat funkcjonowania systemu MeSIP w praktyce oraz systemu parkingów typu Park&Ride w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 25). OBEJRZYJ FILM

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF