W szczególności w Gnieźnie w tamtejszym Centrum Kultury „Scena To Dziwna”. Tai chi, balet, warsztaty krawiectwa, zajęcia taneczne, muzyczne, wokalne – to tylko część oferty świeżo odnowionej placówki. Nowoczesne wnętrza zachęcają mieszkańców do aktywności i to całkowicie za darmo. Mimo pandemii Centrum Kultury prowadzi zajęcia w reżimie sanitarnym skrupulatnie dbając o bezpieczeństwo uczestników zajęć.
Wszystko to możliwe jest dzięki totalnej przebudowie Centrum Kultury „Scena To Dziwna”. 4,5 mln zł dofinansowania pochodziło Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Wcześniej zajęcia dwóch rożnych grup musiały odbywać się w jednym pomieszczeniu. Pracownikom bardzo trudno było dostosować grafik do potrzeb mieszkańców. Dziś Centrum tętni życiem, a szeroka oferta cieszy się ogromną popularnością.
Jak nie rak to serce – z deszczu pod rynnę?
Niekoniecznie. Lekarze przyznają, że najczęstszym powikłaniem leczenie lub choroby onkologicznej jest właśnie choroba serca. Podobnie jak w przypadku nowotworu, jeśli szybko ją się wykryje, to pacjent może wieść jeszcze bardzo długie i szczęśliwe życie. Tym zajmuje się młoda dziedzina medycyny – kardioonkologia. W Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu kardiolodzy we współpracy z onkologami zajmują się tego typu przypadkami. Dzięki Funduszom Europejskim (tzn. za ponad 9 milionową dotację z puli regionalnej – przyp. red.) pacjenci kardioonkologii mogą poza kolejką szybko skorzystać z pomocy fachowców.
Wystarczy zapytać swojego onkologa o program Kardioonkologia lub poprosić lekarza rodzinnego o specjalne skierowanie dostępne na stronie internetowej Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Jeszcze tylko szybka i bezpieczna rejestracja przez telefon i pacjent otoczony jest profesjonalną opieką bez niepotrzebnego stania w kolejkach.
Więcej na temat walki z chorobami serca, powikłaniami onkologicznymi oraz modernizacji Centrum Kultury „Scena to Dziwna” w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 24).OBEJRZYJ FILM