Zwiedzanie warto rozpocząć od samego centrum najstarszego miasta w Polsce, czyli ratuszowej wieży, a właściwie ratuszowej piwnicy. Bo to tam umieszczono multimedialne prezentacje, mapy i całkiem realny wóz, którym podróżowali kupcy kupujący bursztyn. Następnie na każdym półpiętrze wieży obejrzymy i usłyszymy o losach Kalisza w ciągu kolejnych stuleci. A niemal na samej górze znajduje się zegar, który od prawie 100 lat odmierza kaliszanom czas. Od pokoleń konserwuje go jedna rodzina zegarmistrzów. Zwiedzający mogą ten niezwykły, niezaopatrzony w żadną elektronikę mechanizm zobaczyć na własne oczy. Z tarasu widokowego podziwiając panoramę Kalisza warto zlokalizować Bazylikę św. Józefa i tuż obok kościół Klasztoru oo. Franciszkanów.
Wtedy będzie już łatwo przejść kilka uliczek i stanąć przed odnowioną elewacją najstarszego kościoła w Kaliszu. Dzięki 9 mln złotych unijnej dotacji przywrócono oryginalną kolorystykę kościoła, odnowiono przepiękne sklepienie kalisko-lubelskie oraz ołtarz główny, a nowe życie dostały organy. Ponadto w trakcie prac konserwatorskich odkryto niezwykłe malowidła na ścianach kościoła. Przy ołtarzu, prawdopodobnie największa w Europie, 13-metrowa podobizna świętego Krzysztofa, a tuż obok gotyckie odbicia okiennic. Kolejne malowidła odkryto w głównej nawie. Ponadto wiele skarbów skrywała posadzka świątyni. Odnaleziono wiele monet i złota, między innymi denar Kazimierza Wielkiego z XIV wieku.
Najstarsze miasto w Polsce oczywiście miało mury obronne, a wśród nich od 19 do 23 baszt. Losy Kalisza były tak dramatyczne, że została do dnia dzisiejszego jedynie Baszta Dorotka, a w niej na multimedialnych ekranach poznamy cztery legendy związane z Kaliszem, opracowane na podstawie książki „Baśnie, legendy kaliskie” Eligiusza Kor-Walczaka. Mając bilet uprawniający do wejścia na basztę można odwiedzić również skarbiec kaliskiej Bazyliki świętego Józefa. W środku znajdują się zabytkowe malowidła, księgi czy szaty liturgiczne.
Więcej na temat turystycznych atrakcji Kalisza, które otrzymały dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 38). OBEJRZYJ FILM