Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Tętniak aorty brzusznej to choroba, która w przypadku mężczyzn działa jak tykająca bomba. Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości, ale gdy nie będzie leczony może niespodziewanie umrzeć. Dlatego w Wielkopolsce przy unijnym wsparciu realizowany jest projekt Zdrowa Aorta. Mogą z niego skorzystać bezpłatnie mężczyźni w wieku 50-69 lat.

Wystarczy zapisać się na badania – więcej informacji jak to zrobić można znaleźć na stronie zdrowaaorta.pl. Badania prowadzone są w 33 placówkach w regionie. Zwykłe USG jamy brzusznej już w kilka minut może dać odpowiedź czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie, to pacjent od razu jest przekierowany do specjalistów. Od początku działania projektu udało się uratować już stu mężczyzn.

Nowy rok to nowe ceny prądu i gazu – te wzrosły dla wszystkich. Odczuwamy to w domowych budżetach, ale z tym problemem zmagają się również samorządy lokalne. Dlatego Unia Europejska stawia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. To one są źródłem emisji dwutlenku węgla, a przez lata zaniedbane powodują ogromne koszty utrzymania. Te koszty maleją, gdy budynki przechodzą termomodernizację. To nie tylko ocieplenie gmachu urzędu czy szkoły, ale również wymiana okien, klimatyzacji, źródeł ciepła.

ZW_64_14

Taki zabieg przeszły dwa budynki w Kaliszu – Urząd Miasta przy ul. Kościuszki oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 przy ul. Kordeckiego. Na dachu Urzędu Miasta zainstalowano panele fotowoltaiczne, ocieplono ściany budynku, wymieniono okna.

Z kolei ośrodek przy Kordeckiego staje się placówką oświatową na miarę XXI w. Uczą się tu osoby słabo słyszące i niedosłyszące. Dla uczniów spoza Kalisza działa tu także internat. Placówka od lat wymagała remontu i gdyby nie środki z Unii Europejskiej, dzieci przez kolejne lata musiałyby uczyć się i mieszkać w niekomfortowych warunkach.

Więcej na temat badań aorty brzusznej a także termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, a więc inicjatyw dotowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 64).

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF