Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Najbardziej wyczekiwana inwestycja

To bez wątpienia budowa nowego Szpitala Dziecięcego w Poznaniu, bo inwestycja to unikat w skali województwa, ale również kraju. Nowoczesne zaplecze dla personelu, 354 łóżka dla najmłodszych pacjentów i ich rodziców czy technologia, którą widać na każdym kroku. Działa tu chociażby apteka robot - szpital przyjął już pierwszych pacjentów.

 

Najdroższa inwestycja

Czyli modernizacja linii kolejowej Poznań-Piła, bo wkład unijny to aż 425 mln zł (wartość inwestycji to ponad 600 mln zł). Skoro były wysokie koszty, to są też spore korzyści. Czas podróży skrócił się nawet o kilkadziesiąt minut. Dzięki temu mieszkańcy na północ od Poznania mogą szybko i bez stania w korkach, dojechać do pracy czy centrum miasta.

 

Najbardziej poprawiająca komfort pasażerów

To kolejna inwestycja w kolej. Tym razem chodzi o zakup 10 zupełnie nowych pociągów - tzw. Elfów 2. Nowy tabor to ogromny krok w stronę poprawy komfortu podróży. Pociągi są wygodne, ciche i klimatyzowane. A przypomnijmy, że w poprzedniej perspektywie do Wielkopolski trafiło 20 elfów.

 

Najwięcej w Wielkopolsce

Żeby wsiąść do pociągu, to trzeba najpierw dojechać do stacji i tu zazwyczaj pojawia się problem z zostawieniem samochodu. Dlatego w Wielkopolsce powstaje sieć węzłów przesiadkowych sporo z nich funkcjonuje w naszym regionie – najwięcej w aglomeracji poznańskiej. Przy stacji jest parking czy wiata na rowery, gdzie można zostawić swój pojazd i przesiąść się na kolej.

 

Najszybciej zrealizowana inwestycja

Kilka miesięcy przed terminem zrealizowano przebudowę drogi wojewódzkiej nr 123 Huta Szklana-Przesieki na północy Wielkopolski. To alternatywa dla dróg krajowych i ekspresówek, która ułatwia też codzienne życie mieszkańców.

 

Najważniejsze w historii

Tak oceniają budowę obwodnic swoich miast mieszkańcy Wronek i Gostynia. Zatłoczone miasta wkrótce odetchną, gdy ruch tranzytowy przeniesie się na nowe drogi.

 

Najbardziej udane

Takie są rewitalizacje zapomnianych i częściowo wymarłych centrów miast. Przykładów tego typu inwestycji jest sporo: nie do poznania zmieniała się, choćby Krobia, Czempiń czy Trzcianka.

 

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń

Wiekowy już park wraz z Pałacem Radolińskich w Jarocinie, to obecnie najlepiej zagospodarowana przestrzeń miejska w Wielkopolsce. Pałac odzyskał dawny blask, w parku są nowe nasadzenia, powstał też zielony amfiteatr.

 

Najbardziej tajemnicze

Takie oblicze ma Centrum Szyfrów Enigma. Na każdym kroku pełno tu zagadek z szyframi z czasów II wojny światowej. To idealne miejsce dla całych rodzin.

 

Najbardziej roztańczony

Jest Polski Teatr Tańca. Dzięki unijnej dotacji zyskał on nową siedzibę - w kamienicy przy ulicy Taczaka. Warto zajrzeć tu i przekonać się na własne oczy jak pięknym widowiskiem może być taniec.

 

Najbardziej kosmiczne

Politechnika Poznańska na lotnisku w Kąkolewie robi rzeczy nie z tej ziemi. Badania, które prowadzą tam studenci przy pomocy samolotów, robotów i łazików, będą wykorzystywane w badaniach kosmosu, przez największe umysły świata z dziedziny astrofizyki.

 

Najbardziej cyfrowy

Bo zapewnia dostęp do laptopów czy tabletów dla uczniów w Wielkopolsce. Cyfrowa szkoła Wielkopolsk@ 2020, to projekt, który idealnie sprawdził się w czasach pandemii.

 

Najbardziej młodzieżowy

Trwa Europejski Rok Młodzieży 2022, ale projektów skierowanych do młodych jest sporo. Mogą oni uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, które poszerzają horyzonty. Jak przyznają uczniowie są one o wiele ciekawsze niż zwyczajne lekcje.

 

Najlepszy dla seniorów

Bo o naszych seniorów trzeba dbać - dlatego w Lesznie powstało Leszczyńskie Centrum Senioralne. Tu podopieczni znajdą całodobową opiekę wraz z rehabilitacją czy posiłkami i zajęciami tematycznymi.

 

Najbardziej potrzebne

Ponieważ angażują osoby ze specjalnymi potrzebami. W Słupcy działa Zakład Aktywności Zawodowej - tu osoby z niepełnosprawnościami znajdą pracę na miarę swoich możliwości. Podobne miejsce powstaję również w Poznaniu.

 

Najbardziej prozdrowotny

Projekt rehabilitacji pacjentów po udarze w szpitalu im. Degi w Poznaniu. Tu każdego dnia dzieją się małe cuda i pacjenci mają szansę wrócić do pełnej sprawności.

 

Najbardziej rozwojowy

To projekty pozwalające rozwinąć skrzydła w biznesie. W Fałkowie powstał VR Inkubator, a w Lesznie  - Leszczyńskie Centrum Biznesu. To miejsca idealne na start dla młodych przedsiębiorców.

 

Najbardziej przyszłościowy

Czyli inwestycja w odnawialne źródła energii. Mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z dofinansowań na instalację paneli fotowoltaicznych.

 

Więcej na temat wielkopolskich "naj" z Funduszami Europejskimi w tle, w najnowszym odcinku Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 77).

baner Zmieniamy Wielkopolskę

O wielkopolskich "naj" przeczytaj również na gloswielkopolski.pl

Pobierz jako PDF