Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Miliony z Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły oblicze małego miasteczka  Jaraczewo (oddalonego od Poznania o 70 km). Inwestycje w infrastrukturę otwierają nowe możliwości mieszkańcom.

W różnorodności siła

ZW_084_11To nie prawda, że zmieniają się tylko centra dużych miast. Przykład z Jaraczewa pokazuje, jak niepozorna gmina, z dala od dużej aglomeracji, świetnie wykorzystuje pomoc unijną na zmiany wizerunkowe swoich reprezentacyjnych miejsc. Na terenie miasta i gminy powstała nowoczesna remiza strażacka, nowa sala gimnastyczna w szkole w Górze i Gminny Ośrodek Kultury. Trwają też prace na rynku i w parku.

W czerwcu nastąpiło otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury, który zachwyca, bo mieści się w starannie odrestaurowanym  budynku XIX-wiecznej synagogi. Przebudowano dachy, otwory okienne i drzwiowe, schody, wykonano ocieplenie i termomodernizację. W efekcie obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zyskał też salę widowiskową, taneczną, scenę, a przestrzeń, która dawniej służyła straży pożarnej, teraz stała się magazynem sprzętu muzycznego. Swoje skrzydła może w pełni rozwinąć dyrektor GOK Andrzej Musiałek – pierwsze koncerty z udziałem utalentowanych mieszkańców i samego półfinalisty The Voice Senior już się odbyły.

 

Czy najczystsze autobusy jeżdżą w Lesznie?

ZW_084_23Być może tak właśnie jest za sprawą automatycznej samojezdnej myjni autobusowej, która działa w MZK w tym mieście. Wraz z dotacją unijną pojawiła się możliwość wybudowania nowoczesnego obiektu, a pracownicy MZK mogą już zapomnieć o żmudnym, ręcznym myciu swoich pojazdów. Myjnia ma 18 programów i dwa tryby: szybkiego mycia i mycia bardzo dokładnego. A wszystko w zgodzie z ekologicznym podejściem do zasobów, ponieważ zużywana woda krąży w obiegu zamkniętym i po oczyszczeniu jest powtórnie wykorzystywana. Choć myjnia to nie jedyne zmiany w leszczyńskim systemie komunikacji – pojawiły się również dwie nowe elektroniczne tablice przy miejskich przystankach czy zupełnie nowe oświetlenie ledowe placu manewrowego.

 

 

 

 

Występ mieszkańców Jaraczewa w nowych przestrzeniach Gminnego Ośrodka Kultury oraz nowoczesną myjnię autobusową w Lesznie można obejrzeć w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 84).

baner Zmieniamy Wielkopolskę

 

 

 

Pobierz jako PDF