Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Wielka ulga dla mieszkańców i jedna z ważniejszych inwestycji unijnych samorządu woj. wielkopolskiego w Wielkopolsce Północnej. Tak w skrócie można opowiedzieć o zakończonej budowie obwodnicy Wronek wraz z mostem na Warcie i wiaduktem nad linią kolejową.

 

Ciężarówek już nie ma w centrum Wronek
ZW_088_03We Wronkach od lat działają dwa wielkie zakłady produkcyjne – Amica i Samsung. O ile działalność firm przyczynia się do rozwoju miasta i regionu, to utrudnia ona jednocześnie codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Teraz nowa obwodnica ma wyprowadzić ruch ciężarówek poza miasto.

Ponad 5 km nowej trasy łączy dwie drogi wojewódzkie. Powstał też zupełnie nowy most przez Wartę oraz ronda. Tylko do budowy mostu o długości ponad 250 metrów wykorzystano 655 ton zbrojenia, 95 ton stali sprężającej czy 542,7 m3 betonu. Liczby, jak i sama droga robią wrażenie.

Proces budowy obwodnicy również był sporym wyzwaniem, bo prace trwały aż 777 dni. Mieszkańcy podkreślają jednak, że warto było czekać. - W dzisiejszych czasach taka droga to podstawa. Każde miasto powinno mieć obwodnicę i most przez rzekę. Wreszcie będzie więcej spokoju. – mówi Pan Józef, mieszkaniec Wronek.

 

 

 

Roboty wspomagają rehabilitację pacjentów

Z kolei w Poznaniu w bliskim sąsiedztwie jeziora Kierskiego działa Neuroport. To miejsce, które ma zadbać o przyszłość osób z chorobami neurologicznymi czy seniorów. Jest to ośrodek rehabilitacji neurologicznej z najwyższej możliwej półki. Wykorzystywane są tu najnowocześniejsze urządzenia, a przede wszystkim roboty, które pomagają w codziennej rehabilitacji pacjentów i umożliwiają osiąganie rezultatów trudnych do realizacji w pracy jedynie z rehabilitantem.

Ponadto, można skorzystać z wielu zabiegów i badań. Dostępne są także jasne i przytulne pokoje, stołówka i całe potrzebne zaplecze dla pacjentów. Rehabilitacje odbywają się na zasadzie dwutygodniowych turnusów. Cel jest prosty – w jak największym stopniu przywrócić sprawność podopiecznym.

Więcej na temat inwestycji we Wronkach i w Poznaniu dofinansowanych ze środków unijnych z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 88).

Obejrzyj sktót materiału o obwodnicy Wronek - kliknij

 

Pobierz jako PDF