Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Od początku tego zbrojnego konfliktu z Ukrainy uciekło prawie 5 mln osób - większość z nich do krajów Unii Europejskiej. To tu Ukraińcy znajdują wytchnienie od codziennych syren, ostrzałów i wybuchów. Pomocną dłoń do uchodźców wyciąga Komisja Europejska.

 

Solidarnie

ZW_79_22Przede wszystkim umożliwiono Ukraińcom pobyt na terenie UE, zakwaterowanie, pracę, ochronę zdrowia i edukację. Unia Europejska ma także swoje propozycje dla państw członkowskich, które przyjmują uchodźców. W ramach unijnej polityki spójności powstał pakiet CARE. Zapewnia on pełną elastyczność w zakresie finansowania różnorakich środków wsparcia dla uchodźców z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Będzie też nowy koszt jednostkowy na osobę: 40 euro tygodniowo, stosowany przez maksymalnie 13 tygodni, począwszy od dnia przybycia danej osoby do Unii.

Wprowadzono elastyczność pozwalającą Polsce na wykorzystanie środków z instrumentu REACT-EU i z wszystkich programów krajowych, regionalnych i transgranicznych Interreg z okresu 2014–2020. Polska jest największym beneficjentem środków z polityki spójności, z której jest finansowany nasz Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

 

Młodzi o Europie

Pomoc, jakiej doświadczają uchodźcy wojenni dostrzegają młodzi obywatele Unii Europejskiej. Ich zdaniem takie działania połączone ze stanowczymi sankcjami wobec Rosji pokazują siłę Unii i prawdziwą solidarność Wspólnoty. Choć dla młodych ludzi również inne aspekty są ważne. Jak twierdzi Dani, wolontariusz z Hiszpanii, który przebywa w Polsce. - U nas jest problem na rynku pracy. Wielu moich rówieśników nie może znaleźć pracy po ukończeniu studiów. Takie możliwości dają inne państwa Unii Europejskiej. Czuje się dobrze w Polsce i cieszę się, że mam okazję tu pracować bez zbędnej biurokracji czy pozwoleń - dodaje.

ZW_79_11Młodzi cenią sobie także walkę o lepszy klimat. - Dla mnie to sprawa fundamentalna, podobnie jak edukacja. Cieszę się, że można także swobodnie podróżować pomiędzy innymi krajami Wspólnoty i odkrywać ich kulturę - mówi z kolei Yosur z Tunezji, która w Polsce przebywa od kilku miesięcy. - Dobra edukacja dzieci to podstawa wszystkiego. Dzięki temu Europa osiągnie większą świadomość, co do ochrony klimatu. Już widzę, że ludzie chcą tu dbać o środowisko a mieszkam tu od niedawna - dodaje Yosur. 

Wszystko to można było usłyszeć na Placu Wolności w Poznaniu podczas obchodów Dnia Europy. Wielkopolanie mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w grach i zabawach - było koło fortuny czy gra miejska dla całej rodziny. Wszystko po to, by poszerzać horyzonty mieszkańców i uświadamiać ich jak ważna jest przynależność Polski do Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia było Europe Direct Poznań we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, który prowadzi Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Poznaniu.

 

 

Więcej na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy, a także obchodów Dnia Europy w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 79).

Pobierz jako PDF