Aby dotrzeć do Pobiedzisk wystarczy pokonać 30 km od centrum Poznania. Tam przygotowano trzydzieści siedem miniatur ze Szlaku Piastowskiego z Wielkopolski i z Kujaw. Skansen Miniatur wraz z basztą Dorotką w Kaliszu, Domem Podcieniowym w Pyzdrach czy Traktem Królewskim w Gnieźnie skorzystał na unijnej dotacji. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło około 5 milionów złotych. W tym miejscu nie tylko się ogląda. Można poczuć się archeologiem i wykopać samemu miniaturę znanego obiektu wykonaną w skali 1:20 lub wziąć udział w grze terenowej.

W zupełnie inny klimat wprowadzi nas wizyta w Buku. Synagoga to budynek wybijający się  klasą architektoniczną spośród  innych budowli w Buku – mówi Hubert Wejmann Dyrektor Biblioteki i Kina Miasta i Gminy Buk, zapraszając do odwiedzenia stałej ekspozycji. Na zwiedzających czekają: XV-wieczny, półtoraręczny miecz rycerski, cegły z muru obronnego, XVI-wieczny system drewnianych rur wodociągowych, cembrowina studni  wczesnosłowiańskiej osady z Niepruszewa z VIII wieku czy fragmenty modlitewników, którymi Żydzi ratowali stropy świątyni.

ZW_37_08

Jadąc z Buku można odwiedzić Szreniawę w gminie Komorniki, choć z Poznania kursuje tam również jedyny liniowy pociąg parowy w Wielkopolsce. Korzystając z Funduszy Unijnych w Szreniawie funkcjonuje jedno z wiodących muzeów rolniczych w Europie. Najmłodsi na własne oczy mogą zobaczyć jak wygląda praca i życie na roli, dotknąć urządzeń czy spróbować poruszyć żarna. Wszystko to jest możliwe dzięki ogromnemu terenowi muzeum oraz wielu pawilonom otwartym dla zwiedzających.

ZW_37_15
Stąd już blisko nad przepiękne jeziora, szlaki turystyczne na terenie Wielkopolskiego Parku  Narodowego, czy do zabytkowych, odrestaurowanych kościołów w Komornikach i w Wirach.

Więcej na temat Skansenu Miniatur w Pobiedziskach, synagogi w Buku i Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 37).OBEJRZYJ FILM

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF