Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Maseczki, kombinezony, przyłbice, gogle, rękawiczki – to produkty, których już na starcie walki z pandemią brakowało w szpitalach. Dzięki błyskawicznym decyzjom Komisji Europejskiej i Zarządu Województwa Wielkopolskiego około 100 mln zł przeznaczono na nowe respiratory, łóżka, kardiomonitory oraz zakup środków ochrony osobistej dla medyków w Wielkopolsce. Wszystko to ratuje życie pacjentom w regionie podczas kolejnej fali pandemii.

 

Na ratunek przedsiębiorcom

Obostrzenia związane z pandemią wpłynęły na lokalne biznesy. - Wspólnie z przedsiębiorcami, którzy najbardziej zostali dotknięci skutkami pandemii, Samorządem Województwa Wielkopolskiego, instytucjami otoczenia biznesu oraz członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju opracowaliśmy i wprowadziliśmy interwencyjną ofertę  pożyczkową w postaci Pożyczki Płynnościowej i ofertę poręczeniową w postaci Poręczenia Interwencyjnego COVID-19, dedykowaną naszym - wielkopolskim przedsiębiorcom. Łącznie na ten cel przekazaliśmy około 200 mln zł – powiedział Wojciech Marcinkiewicz, prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o.

Ale to nie jedyna forma wsparcia unijnego z puli regionalnej. Wielkopolscy przedsiębiorcy i pracownicy mogli również liczyć na granty na kapitał obrotowy, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, czy dodatkowe preferencje w pożyczkach i poręczeniach JEREMIE 2.

 

Przeciwko wykluczeniu cyfrowemu

Z dnia na dzień zmieniła się światowa edukacja. Lekcje ze szkolnych ławek przeniosły się do sieci. Uczniowie by uczestniczyć w lekcji potrzebowali nowoczesnego sprzętu komputerowego. Wsparcie otrzymali także uczniowie szkół zawodowych – tysiące laptopów trafiło do 222 szkół w regionie. Znacznie wcześniej zaczął działać projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Jednym z celów było ułatwienie szkołom w organizacji zajęć pozalekcyjnych online. Dziś projekt, który łączy prawie 700 szkół jednocześnie w województwie, sprawdza się także podczas codziennej nauki zdalnej.

 

To już rok

Nikt nie spodziewał się tak ogromnej skali pandemii COVID-19. Żaden budżet szpitala, samorządu, instytucji, czy kraju nie przewidywał zakupu ogromnych ilości środków ochrony osobistej. Gdyby nie szybkie i precyzyjne decyzje dziś sytuacja wyglądałaby inaczej. - Ten czas to jedna wielka niewiadoma, do tego bardzo groźna. Gdyby nie tamte decyzje, to dziś sytuacja w Wielkopolsce pewnie byłaby jeszcze gorsza. A tak szpitale mają sprzęt, medycy są bezpieczni, pacjenci nie muszą martwić się o swoje zdrowie. Łącznie na walkę z pandemią przekazaliśmy ponad 400 mln złotych. Z tych środków skorzystali nie tylko medycy, ale również przedsiębiorcy, czy uczniowie - mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kwota ponad 400 mln zł pochodzi z różnych źródeł unijnych – przede wszystkim z regionalnego programu operacyjnego dla perspektywy 2014-2020 oraz z inicjatyw JEREMIE i JESSICA, wdrażanych w poprzednim okresie.

 

Więcej na temat walki z pandemią i pomocy unijnej w ramach środków z puli regionalnej w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 23). OBEJRZYJ FILM

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF