image00007Wszystko za sprawą siódmej edycji imprezy promocyjno-informacyjnej "zaBIEGaj o FUNdusze", która tradycyjnie odbyła na torze regatowym Malta. Punktem kulminacyjnym był bieg na dwóch dystansach: 5,4 i 10,8 km, a więc jedno lub dwa okrążenia wokół jeziora Maltańskiego. Wzięło w nim udział rekordowa liczba zawodniczek i zawodników – ponad 440. Wyniki biegu dostępne są tutaj.

Gospodarzem wydarzenia był marszałek Marek Woźniak, który mówił dużo o korzyściach dla rozwoju regionu na przestrzeni 20 lat.

- Jedni nazywają to skokiem cywilizacyjnym, inni zmianą na lepsze, po prostu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, że zmieniliśmy się nie do poznania. Wielkopolska wypiękniała! – mówi o 20-leciu marszałek Marek Woźniak.

Bieg poprowadził poznański raper Mezo, który potem zagrał koncert. Artysta przypomniał swoje największe hity, które około 20 lat temu królowały na polskich listach przebojów.

Ale akcentów związanych z 20-leciem było znacznie więcej. A jednym z najbardziej wymownych było utworzenie napisu „20 lat” z udziałem biegaczy przy dźwiękach hymnu Unii Europejskiej. Były też specjalne nagrody dla zawodniczek i zawodników, którzy przekroczyli metę na 20-stej pozycji.

„zaBIEGaj o FUNdusze” to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne. O aktualne konkursy można było zapytać konsultantów z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Unię Europejską promował także punkt konsultacyjny Europe Direct w Poznaniu, który opowiadał o bieżących działaniach UE. Nad Maltą można też było poznać tych, co z unijnej dotacji już skorzystali. Np. spółkę Koleje Wielkopolskie - regionalny przewoźnik zachęcał do podróżowania koleją, ale także przekonywał, że tak duża kolejowa rewolucja (w sensie zakupu taboru kolejowego czy budowy infrastruktury) nie mogłaby się dokonać, bez wsparcia UE. Były też stoiska Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

Dużo mówiono o 20-leciu i efektach unijnego wsparcia, które widać w praktycznie każdej dziedzinie życia. Choć warto pokreślić, że unijna tematyka do łatwych nie należy. Stąd formuła imprezy „zaBIEGaj o FUNdusze” ma pokazywać, że fundusze europejskie nie są takie „straszne” i można po nie sięgać.

 

Więcej o korzyściach dla Wielkopolski z członkostwa Polski w UE przeczytasz tutaj.

Pobierz jako PDF