Wszystko dzięki zmianom, które w ostatnich latach mogły się dokonać przy wsparciu unijnym z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Bo wcześniej teren Fortu VII był zaniedbany przez wiele organizacji, zanim trafił pod skrzydła muzeum. Część korytarzy była całkowicie pod ziemią, na ścianach panowała ogromna wilgoć i porastała je różnego rodzaju dzika roślinność. Nie było mowy o zwiedzaniu tych miejsc, a teren był dostępny jedynie dla najbardziej zagorzałych fanów fortyfikacji.
Teraz wnętrza wyglądają dokładnie tak samo jak podczas jego budowy. Dlatego powstała także ścieżka fortyfikacyjna dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć dawną prochownię, armaty wycelowane w ówczesną carską Rosję czy uporządkowaną fosę. Dodatkowo powstaje stała ekspozycja opowiadająca o losach tego miejsca, można podziwiać także uzbrojenie i amunicję z czasów XIX wieku.
Z kolei w gminie Krzywiń rewitalizacja, – ale nie taka jak zawsze, a więc przeprowadzana w centrach miast i miasteczek. Tym razem chodzi o rewitalizację terenów wiejskich, w tym m.in. centrum wsi Świniec. To tu dzięki unijnej dotacji powstało zupełnie nowa przestrzeń rekreacyjna. Są place zabaw czy boiska zlokalizowane tuż przy gminnej świetlicy. Dziś to miejsce spotkań wielu pokoleń mieszańców Świńca. Bo z placu zabaw z chęcią korzystają nie tylko dzieci, podopieczni przedszkola, ale również rodzice. Nowe centrum rekreacji, to miejsce bezpieczne dla ich pociech a przy okazji można uciąć sobie pogawędkę z innymi mieszkańcami. Ci, na każdym kroku podkreślają, że takiego miejsca po prostu brakowało i do Świńca przyjeżdżają już mieszkańcy z okolicznych wiosek.
W ramach rewitalizacji terenów wiejskich na terenie gminy Krzywiń prowadzono także inwestycje w Łuszkowie czy Bielewie.
Więcej na temat inwestycji w gminie Krzywiń oraz Forcie VII w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 85).