Dostępne 6 pytań w: Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach ×
W ramach naboru nie podlega dofinansowaniu zakup sprzętów, maszyn i urządzeń oraz infrastruktury, która byłaby następnie wynajmowana lub dzierżawiona innym podmiotom do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym wykluczenie to nie dotyczy najmu domków czy pokoi w branży turystycznej, niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W ramach Działania 10.02 można otrzymać wsparcie na zakup środków trwałych wraz z montażem. Jednak środki trwałe zakupione w ramach projektu muszą być gotowe i zdatne do użytku zgodnie ze swoim przeznaczeniem na moment zakończenia realizacji projektu. Wątpliwości budzi kwestia, czy środki trwałe wskazane w zapytaniu będą spełniały powyższe warunki bez konieczności przeprowadzenia prac budowlanych związanych z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych (np. postawienia fundamentów czy wykonania przyłączy). W projektach realizowanych w naborze FEWP.10.02-IZ.00-001/25 nie można realizować prac budowlanych, także w ramach wydatków niekwalifikowalnych. Dopuszcza się prace montażowe niezbędne do uruchomienia/posadowienia/instalowania środka trwałego, na wykonanie których nie jest wymagane zgłoszenie robót budowlanych lub pozwolenie na budowę zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów projekt musi być realizowany na terenie Wielkopolski Wschodniej. Kryterium dotyczące lokalizacji projektu musi być spełnione na etapie oceny formalnej projektu i weryfikowane będzie na podstawie dokumentów rejestrowych lub odpowiedniej deklaracji podatkowej.
W sytuacji, gdy przedmiotem projektu będzie przedsięwzięcie niezwiązane trwale z gruntem np. zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup maszyn i urządzeń itp. za miejsce realizacji projektu uznaje się siedzibę Wnioskodawcy, bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. To oznacza, że Wnioskodawca już na etapie oceny formalnej musi posiadać odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub przedłożyć odpowiednie dokumenty z ZUS i US (m.in. miesięczne deklaracje podatkowe), z których będzie wynikało, że prowadzi działalności gospodarczej na terenie Wielkopolski Wschodniej.
Jeśli przedmiotem projektu będzie postawienie budynku (projekt trwałe związany z gruntem), wówczas Wnioskodawca nie musi posiadać wpisu w dokumentach rejestrowych na etapie oceny formalnej. Będzie on wymagany na dalszych etapach realizacji projektu.
W ramach naboru niekwalifikowalne są wydatki związane ze środkami transportu służącymi do przewozu towarów i osób, a więc zakup wózka widłowego może podlegać dofinansowaniu pod warunkiem, że będzie zasilany energią elektryczną. Sprzęty zasilane paliwami kopalnymi nie mogą uzyskać wsparcia w naborze.
W ramach ogłoszonego naboru dla Działania 10.02„Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach” możliwa jest promocja zagraniczna przedsiębiorstwa dotycząca realizowanego projektu wyłącznie jako element projektu, do 10% kosztów kwalifikowalnych projektu. Przez promocję zagraniczną należy rozumieć usługi doradcze w zakresie prac koncepcyjnych, rozwiązań mających na celu opracowanie nowych modeli biznesowych, strategii wejścia przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne, jednak bez możliwości udziału w misjach i targach zagranicznych Wnioskodawcy jako wystawcy.
W punkcie A.3.1 Załącznika dotyczącego oddziaływania na środowisko oraz zasady DNSH należy zweryfikować czy projekt prowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych i udzielić stosownej odpowiedzi. W przypadku, gdy Wnioskodawca w punkcie A.3.1 Załącznika zaznaczy kwadrat TAK, oznacza to, że projekt doprowadzi do znacznej emisji gazów cieplarnianych (wówczas będzie niezgodny z zasadzą DNSH) i projekt nie będzie mógł być dofinansowany ze środków FEW 2021 +.
Projekt nie może prowadzić do znacznej emisji gazów cieplarnianych powodującej szkody dla środowiska – nie oznacza to, że emisja gazów cieplarnianych będzie musiała być zawsze zerowa. Inwestycje w infrastrukturę (np. zakup maszyn), czy sprzęt często wiąże się ze wzrostem emisji, rolą wnioskodawcy w ramach projektu jest podjęcie działań, zastosowanie rozwiązań, które je możliwie zminimalizują.
W sytuacji, gdy projekt nie doprowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych, wówczas należy zaznaczyć kwadrat NIE i w polu tekstowym opisać (wskazując, że zgodnie z instrukcją projekt „nie wyrządza znaczących szkód)w jaki sposób przyczyni się on do zmniejszenia/ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w tym w porównaniu z zastosowaniem innych bardziej emisyjnych rozwiązań).
Zgodnie zapisami Regulaminu wyboru projektów nie wspiera się inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji, magazynowania lub spalania paliw kopalnych. Nie ma możliwości uzyskania wsparcia na realizację projektów wykorzystujących urządzenia i instalacje zasilane paliwami kopalnymi w tym: węglem kamiennym, węglem brunatnym, torfem, ropą naftową i gazem ziemnym. Tym samym oznacza to, że w tabeli finansowej projektu zarówno w kosztach kwalifikowalnych jak i niekwalifikowalnych nie można ująć wydatków związanych z paliwami kopalnymi.