Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach
Nabór: FEWP.10.02-IZ.00-002/25 ( od 2025-02-28 do 2025-06-06 )

W ramach naboru nie podlega dofinansowaniu zakup sprzętów, maszyn i urządzeń oraz wytworzenie infrastruktury, która byłaby następnie wynajmowana lub dzierżawiona innym podmiotom do prowadzenia działalności gospodarczej. Wykluczenie to nie dotyczy najmu domków czy pokoi związanego z prowadzeniem działalności w branży turystycznej i niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z tym projekty dotyczące działalności w branży turystycznej mogą uzyskać dofinansowanie w ramach projektu, przy spełnieniu pozostałych warunków naboru, np. dotyczących przesłanek inwestycji początkowej.

Projekty realizowane w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej musza spełniać jedną z czterech przesłanek "inwestycji początkowej". Inwestycja początkowa oznacza inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu (tj. rozbudowę istniejącego zakładu), dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.    

W sytuacji budowy nowego budynku pełniącego funkcję magazynowo-produkcyjną wraz z częścią biurowo-socjalną, w którym produkowane będą produkty wcześniej już sprzedawane, a także nowe, udoskonalone produkty powstałe w wyniku realizacji projektu, spełniony zostanie warunek dotyczący dywersyfikacji istniejącego zakładu. Wówczas za koszty kwalifikowalne projektu będzie można uznać tylko te wydatki, które będą bezpośrednio służyć wytworzeniu nowych, udoskonalonych produktów. Tym samym należałoby dokonać proporcjonalnego wydzielenia kosztów robót budowalnych i w kosztach niekwalifikowalnych projektu uwzględnić tę powierzchnię hali oraz części socjalno-biurowej, która stanowi inwestycję odtworzeniową działalności dotychczas świadczonej (tj. związanej z przeniesieniem dotychczasowej działalności do nowej lokalizacji).W tym celu należy przedstawić także stosowną i rzetelną metodologię podziału kosztów. Podkreślenia wymaga jeszcze fakt, że powstała nowa powierzchnia musi być bezpośrednio związana z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów projekt musi być realizowany na terenie Wielkopolski Wschodniej. Kryterium dotyczące lokalizacji projektu musi być spełnione na etapie oceny formalnej projektu i weryfikowane będzie na podstawie dokumentów rejestrowych lub odpowiedniej deklaracji podatkowej.

W sytuacji, gdy przedmiotem projektu będzie przedsięwzięcie niezwiązane trwale z gruntem np. zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup maszyn i urządzeń itp. za miejsce realizacji projektu uznaje się siedzibę Wnioskodawcy, bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. To oznacza, że Wnioskodawca już na etapie oceny formalnej musi posiadać odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub przedłożyć odpowiednie dokumenty z ZUS i US (m.in. miesięczne deklaracje podatkowe), z których będzie wynikało, że prowadzi działalności gospodarczej na terenie Wielkopolski Wschodniej.

Jeśli przedmiotem projektu będzie postawienie budynku (projekt trwałe związany z gruntem), wówczas Wnioskodawca nie musi posiadać wpisu w dokumentach rejestrowych na etapie oceny formalnej. Będzie on wymagany na dalszych etapach realizacji projektu.

W ramach ogłoszonego naboru dla Działania 10.02„Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach” możliwa jest  promocja zagraniczna przedsiębiorstwa dotycząca realizowanego projektu wyłącznie jako element projektu, do 10% kosztów kwalifikowalnych projektu. Przez promocję zagraniczną należy rozumieć usługi doradcze  w zakresie prac koncepcyjnych, rozwiązań mających na celu opracowanie nowych modeli biznesowych, strategii wejścia przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne, jednak bez możliwości udziału w misjach i targach zagranicznych Wnioskodawcy jako wystawcy.

W punkcie A.3.1 Załącznika dotyczącego oddziaływania na środowisko oraz zasady DNSH należy zweryfikować czy projekt  prowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych i udzielić stosownej odpowiedzi. W przypadku, gdy Wnioskodawca w punkcie A.3.1 Załącznika zaznaczy kwadrat TAK, oznacza to, że projekt doprowadzi do znacznej emisji gazów cieplarnianych (wówczas będzie niezgodny z zasadzą DNSH) i projekt nie będzie mógł być dofinansowany ze środków FEW 2021 +.

Projekt nie może prowadzić do znacznej emisji gazów cieplarnianych powodującej szkody dla środowiska – nie oznacza to, że emisja gazów cieplarnianych będzie musiała być zawsze zerowa. Inwestycje w infrastrukturę (np. zakup maszyn), czy sprzęt często wiąże się ze wzrostem emisji, rolą wnioskodawcy w ramach projektu jest podjęcie działań, zastosowanie rozwiązań, które je możliwie zminimalizują.

W sytuacji, gdy projekt nie doprowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych, wówczas należy zaznaczyć kwadrat NIE i w polu tekstowym opisać (wskazując, że zgodnie z instrukcją projekt „nie wyrządza znaczących szkód)w jaki sposób przyczyni się on do zmniejszenia/ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w tym w porównaniu z zastosowaniem innych bardziej emisyjnych rozwiązań).

Zgodnie zapisami Regulaminu wyboru projektów nie wspiera się inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji, magazynowania lub spalania paliw kopalnych. Nie ma możliwości uzyskania wsparcia na realizację projektów wykorzystujących urządzenia i instalacje zasilane paliwami kopalnymi w tym: węglem kamiennym, węglem brunatnym, torfem, ropą naftową i gazem ziemnym. Oznacza to, że w tabeli finansowej projektu zarówno w kosztach kwalifikowalnych jak i niekwalifikowalnych nie można ująć wydatków związanych z paliwami kopalnymi. W związku z tym nie ma możliwości uzyskania wsparcia na sprzęt napędzany olejem napędowym. W przypadku budynków dofinansowanie można uzyskać tylko na budowę z wyłączeniem wydatków dotyczących systemu ogrzewania.