Życie społeczne w czasach COVID-19 zmieniło się diametralnie. Przez miesiące musieliśmy zostawać w domach, by zapobiec rozwojowi choroby, choć jednocześnie w regionie prowadzone były inwestycje unijne, których efekty przyczyniają się do rozwoju życia społecznego i przynajmniej po części pozwalają na powrót do normalności. Korzystają najmłodsi, rodzice jak i nieco starsi mieszkańcy.
Aż 122 miejsca w nowym żłobku
Czy można łączyć pracę zawodową z opieką nad dzieckiem? Choć to marzenie wielu rodziców, niestety – nie zawsze jest łatwe do realizacji. Rozwiązaniem są żłobki, które powstają z pomocą unijną. Nowy żłobek otwarto ostatnio w Wolsztynie.
Ta nowa placówka, z profesjonalną kadrą, zagwarantuje opiekę nad 122 dziećmi. Przy wykorzystaniu Funduszy Unijnych można było wyposażyć obiekt, ale również pokryć część wynagrodzeń pracowników. Dlatego nawet o połowę mniej za opiekę nad dzieckiem zapłacą sami rodzice. To sprawia, że mogą nadal kontynuować swoją aktywność na rynku pracy i nie rezygnują z rozwoju osobistego. Więcej o wsparciu unijnym na opiekę żłobkową przeczytasz tutaj
Niezwykłe muzeum w Śremie
Z kolei w Śremie powstało nowoczesne muzeum, choć nazwa może być myląca, gdyż ten obiekt łączy w sobie wiele funkcji kulturalnych. To jedno z niewielu miejsc w czasach pandemii, które nadal mogło być w jakimś stopniu otwarte i cieszyło mieszkańców. Wszystko dzięki niezwykłej sali wystawienniczej. Jest całkowicie przeszklona, a ekspozycję można oglądać z dziedzińca, spacerując w stronę koryta rzeki Warty. Ponadto spełnia ona także funkcję hallu podczas dni koncertowych. Mieszkańcy czekając na koncert czy spektakl przy okazji oglądają także ekspozycję. Imponująca sala widowiskowa może pomieścić nawet 300 osób. Nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie sprawia, że mieszkańcy mogą doświadczyć kultury na najwyższym poziomie i w najlepszym dostępnym obecnie standardzie.
Więcej na temat inwestycji unijnych w Wolsztynie i Śremie w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 61).