Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Praca, rozwój zawodowy, rodzina, opieka nad dzieckiem a często jeszcze opieka nad osobą potrzebującą – by pogodzić wszystkie te rzeczy często brakuje nam czasu w ciągu dnia. Opieka nad  drugą osobą wymaga też specjalistycznej wiedzy, a nie każdy jest specjalistą w tej dziedzinie. Dlatego w Wielkopolsce powstają miejsca, które zapewniają potrzebne wytchnienie opiekunom i rehabilitację oraz inne zajęcia osobom starszym.

 

Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących

Jedno z takich miejsc działa w Murowanej Goślinie – to Centrum Wsparcia Osób Potrzebujących. Projekt obejmuje ponad 300 osób – w tym osób w potrzebie i ich opiekunów. Nie ma tu ograniczenia wiekowego, choć przeważają seniorzy. Mogą oni liczyć na opiekę pod okiem specjalistów – wykwalifikowanych opiekunów, rehabilitantów, psychologa czy dietetyka. Ośrodek prowadzi także pomoc dla osób, które nie mogą o własnych siłach dotrzeć do centrum. Opiekują się nimi pomocnicy sąsiedzcy, którzy zadbają o posprzątanie, zrobienie zakupów czy po prostu porozmawiają.

Na zdjęciu widać kobietę, która stoi przy łóżku szpitalnym

W dziennym domu opieki potrzebujący spędzają większość dnia. Dla seniorów to motywacja, by wcześniej wstać z łóżka, ubrać się i przyszykować na spotkanie z rówieśnikami. Na miejscu mają zapewnione posiłki, przy których żywo dyskutują o latach swojej młodości. Odbywają się także wszelkiego rodzaju zajęcia – edukacyjne czy manualne. Seniorzy podkreślają, że mogą się dowiedzieć dzięki temu rzeczy, o których przez 80 lat ich życia nawet nie mieli pojęcia. Można jeszcze zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie. Więcej informacji: http://www.oakuo.pl/

 

Projekty B+R

Inwestycje typu B+R to jedna w ważniejszych gałęzi inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Firmy, uczelnie wyższe czy jednostki naukowe prowadzą badania, opracowują prototypy różnych rozwiązań, które często trafiają do szuflady. Dzięki unijnemu wsparciu mają trafić do sektora prywatnego i zasilić gospodarkę. Korzystać będą wszyscy – naukowcy zyskują finanse, które mogą wykorzystać w kolejnych badaniach, z kolei gospodarka zyskuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania.

ZW_061_09

Tego typu projekt prowadzi firma farmaceutyczna Pikralida z Poznania. Naukowcy opracowują nowoczesne formy podawania leków i ich wchłaniania do organizmu. W skrócie chodzi o to, żeby zamiast kilku tabletek podczas leczenia nadciśnienia czy cukrzycy, brać tylko jedną. Pikralida mogła zakupić także nowoczesny sprzęt, który umożliwia ekstrakcję na gorąco danego leku. Naukowcy prowadzą badania dotyczące leków na stwardnienie rozsiane boczne, na cukrzycę w formie jednej tabletki oraz na choroby, na które jeszcze nie ma lekarstwa.

Środki na swoje badania mogą otrzymać również inne podmioty – do 25 lutego trwa nabór wniosków. Szczegóły są tutaj.

Więcej na temat inwestycji w Murowanej Goślinie i Poznaniu w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 62).

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF