Przezorny zawsze ubezpieczony – to określenie powinno idealnie odnosić się do naszego zdrowia. Zawsze przecież lepiej przeciwdziałać niż później mierzyć się z konsekwencjami choroby. Dlatego przy unijnym wsparciu powstał program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców metropolii Poznań. Z kolei mieszkańcy Wielkopolski po udarze mogą liczyć na profesjonalną rehabilitację.

 

Bezpłatna rehabilitacja osób po udarze

Udar mózgu – często taka diagnoza lekarzy brzmi jak wyrok dla pacjenta. Mózg jako centrum dowodzenia naszego organizmu odpowiada za codzienne funkcjonowanie. Nagle z dnia na dzień można stracić sprawność czy samodzielność. I tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie – w Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu prowadzony jest program rehabilitacji osób po udarze z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Szczegóły oferty są dostępne tutaj.

ZW_63_05

Pacjenci nie muszą ponosić ogromnych kosztów opieki rehabilitantów i specjalistów, ci służą swoją wiedzą podczas turnusów rehabilitacyjnych. Jak mówią, nawet kilka tygodni ćwiczeń może sprawić, że pacjent wstaje z łóżka i z pomocą balkonika czy kuli, chodzi o własnych siłach. Wszystko to sprawia, że pacjenci wracają do normalnego funkcjonowania i mają szansę na powrót na rynek pracy. Małymi kroczkami podopieczni zyskują nowe życie.

 

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Grypa to choroba znana nam od lat. Niestety, zawsze w okresie jesienno-zimowym zbiera swoje żniwo. Cierpi na tym nasze zdrowie, a także życie prywatne – choroba wiąże się ze zwolnieniem lekarskim, a to oznacza także niższe zarobki. O ile konsekwencje zdrowotne u młodych osób nie są znaczące, to najbardziej narażeni są seniorzy. Powikłania mogą być poważne – zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc czy zaostrzenie astmy lub cukrzycy.

ZW_63_16

Dlatego mieszkańcy metropolii w wieku 50-64 lata mogą bezpłatnie skorzystać z programu szczepień przeciw grypie. Program jest skierowany także dla osób w przedziale wiekowym 25-49 lat, które są aktywne zawodowo i mają bezpośredni kontakt z klientem. Tego typu program szczepień jest realizowany w kilku miejscach w regionie. To Poznań, Buk, Koziegłowy, Kleszczewo, Komorniki, Konarzewo, Kórnik, Luboń, Pobiedziska, Swarzędz oraz Śrem. Nadal można zgłaszać chęć zaszczepienia. Szczegółowe informacje na temat programu szczepień oraz niezbędne formularze można znaleźć na stronie internetowej http://grypa-metropoliapoznan.pl/.

 

Więcej na temat rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu, a także programie szczepień przeciw grypie, dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 63).

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF