A kłopot jest i to całkiem spory, bo wśród mieszkańców Wielkopolski problem otyłości jest bardziej powszechny niż w innych regionach kraju. W przedziale wiekowym miedzy 50-69 lat niemal 70% mieszkańców, głównie mężczyzn, boryka się z nadmiarem kilogramów. Przyczyną jest najczęściej niewłaściwa dieta, stres, nieregularne posiłki i brak aktywności fizycznej. W rozwiązywaniu problemów związanych z otyłością nie pomaga też epidemia, która zamknęła nas często na długie tygodnie we własnych domach. Nie możemy korzystać z siłowni, basenów i klubów fitness, co sprzyja w pojawianiu się zbędnych kilogramów.

By zmienić ten niezdrowy trend na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i w zasięgu Metropolii Poznań działają programy wspierające mieszkańców w walce z nadmiernymi kilogramami. Na południu województwa osoby w wieku 45+ przystępują do programu o wdzięcznej nazwie "W zdrowym ciele zdrowy duch", który organizuje Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Mogą do niego przystąpić kobiety do 59 roku życia i mężczyźni, którzy nie przekroczyli 64 lat.

 

Jak to działa?

Cała terapia trwa pół roku i jest bezpłatna. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie psychologa, dietetyka i trenera personalnego. Spotkań z dietetykiem jest dwanaście, a z psychologiem sześć. Trener personalny też nie odpuszcza i przez pół roku dwa razy w tygodniu zachęca do ćwiczeń. Większość tych spotkań i zajęć jest realizowana online ze względu na warunki epidemiczne.

Program metaboliczny w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej został uruchomiony dzięki wsparciu Funduszy Unijnych dla Wielkopolski. Dofinansowanie projektu wyniosło około 1,7 mln zł. Ponad 4 mln zł. z unijnej puli to wsparcie dla programu "Odważ się na zdrowie" realizowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Udział w nim mogą brać osoby w wieku od 45 do 60 lat w przypadku kobiet i od 45 do 65 lat w przypadku mężczyzn. Warunkiem jest też wskaźnik BMI w granicach pomiędzy 25 a 35, co oznacza nadwagę lub otyłość pierwszego stopnia.

Pierwsze spotkanie z dietetykiem odbywa się w gabinecie. Z uczestnikami przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, muszą też poddać się badaniu... na wadze, która nie tylko wylicza kilogramy, ale też mierzy warstwę tłuszczu i masę mięśni. Co ciekawe takie badanie pozwala też określić wiek metaboliczny organizmu, który dla wielu osób może okazać się zaskakujący.

 

Fundusze Unijne dla Wielkopolski. Co dalej?

Ile pieniędzy może otrzymać nasz region z Funduszy Europejskich na najbliższe 7 lat? Na to i wiele innych pytań szukano odpowiedzi podczas konsultacji społecznych online dotyczących projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli określającego kształt współpracy pomiędzy Polską, a Unią Europejską.

Z puli 76 miliardów euro dla naszego kraju do Wielkopolski, według wstępnych założeń, ma trafić jedynie 1 miliard 70 milionów euro. Dodatkowo dla części wschodniej województwa przewidziano środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kwocie 387 mln euro. Marszałek Marek Woźniak podczas konsultacji dla naszego regionu, które odbyły się 28 stycznia, wyrażał nadzieję, że po negocjacjach tych pieniędzy uda się zdobyć o wiele więcej. - Będziemy domagać się  precyzyjnego wyjaśnienia jak te pieniądze dzielono. Otwarta pozostaje też druga kwestia, dotycząca dodatkowych funduszy w wysokości siedmiu miliardów, które będą dopiero rozdzielane dla poszczególnych regionów w kraju.

Według konsultowanego projektu Umowy Partnerstwa przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Wielkopolska ma otrzymać w nowej perspektywie 56% mniej środków niż w obecnej. 

Więcej na temat programów wspierających osoby walczące z otyłością oraz konsultacjach społecznych dotyczących projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 w magazynie „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 17) - OBEJRZYJ

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF