Opis projektu:

Rewitalizacja płyty Starego Rynku w Poznaniu, to inwestycja mająca ogromne znaczenie dla funkcjonalności, wizerunku i prestiżu tego miejsca jako wizytówki miasta.

Zgodnie z projektem powstała nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryły kamienne płyty i kostka. Częściowo wykorzystany został również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwia obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic. Pod rewaloryzowaną nawierzchnią powstała kanalizacja deszczowa z dwoma podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane bądź przebudowane zostały sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Zakres prac obejmował również budowę kanału technologicznego i podziemnej stacji transformatorowej, modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej.

Widoczną po zmroku zmianą na Starym Rynku jest oświetlenie, bardziej spójne i estetyczne. Dzięki nowej iluminacji świetlnej wyróżnione zostały najważniejsze budynki, odpowiednio oświetlone zostały również zabytkowe fontanny.

Oprócz nowej nawierzchni wykonano trzy wyspy zieleni - klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, nowe ławki i siedziska na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstał na ul. Jana Baptysty Quadro. To miejsce obecnie służy do organizowania wydarzeń kulturalnych i zostało wyposażone m.in. w  mobilną scenę i zadaszenie.

Przy okazji przebudowy Rynku zmienił się też układ funkcjonalno-przestrzenny budynku Galerii Miejskiej Arsenał. W zachodniej, parterowej części Nowego Arsenału nadbudowana została dodatkowa kondygnacja. Budynek został dostosowany do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności, m.in. poprzez zainstalowanie windy.

Płyta Starego Rynku w Poznaniu oraz budynki instytucji kultury, w tym Galerii Miejskiej Arsenał po modernizacji zostały udostępnione różnym podmiotom działającym w sferze społecznej w szerszym niż dotąd zakresie, na realizację projektów i zadań, za pośrednictwem których będą rozwiązywane problemy obszaru rewitalizacji.

 

Beneficjent:

Miasto Poznań

 

Program:

WRPO 2014+

 

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

 

Całkowita wartość projektu: 136 052 547,03 PLN

 

Wkład UE: 25 645 622,33 PLN

Pobierz jako PDF