Opis projektu:

Realizacja projektu posłużyła poprawie efektywności energetycznej, funkcjonalności i dostępności komunikacji publicznej w ujęciu ponadlokalnym. Projekt jest jednym z przykładów współpracy metropolitalnej Gminy Czerwonak z Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i gminą Suchy Las. Obiekt składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej wraz z betonowym mostem, o długości niemal 134 metrów. Kładka wraz z wjazdami ma długość ok. 200 metrów, a jej szerokość pozwala na to, aby ścieżką jednocześnie poruszali się rowerzyści i piesi.  Dodatkową atrakcją jest wieża z dwoma platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów, z których można podziwiać widoki Warty wśród koron drzew. Dodatkowo na terenie obiektu został umieszczony InfoKiosk, wyświetlający informacje pasażerskie oraz ciekawostki turystyczne z okolicznych gmin.

Kładka w Owińskach stała się przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty oraz Cysterskiego Szlaku Rowerowego i Szlaku Kościołów Drewnianych, znajdujących się po wschodniej stronie rzeki. Pełni także funkcję bramy do Puszczy Zielonki, leżącej na terenie gminy Czerwonak.  

Kładkę wybudowano na miejscu historycznej przeprawy promowej, łączącej Rodojewo z Owińskami od XIII wieku do lat 40. XX wieku. Znajduje się również w pobliżu zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach.  

Projekt stanowi kolejny, istotny element prowadzonej przez Gminę Czerwonak polityki zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej  transportu  publicznego, która wpisuje się w cele Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Poznania i zintegrowane działania na rzecz poprawy mobilności miejskiej prowadzone w ramach Metropolii Poznań. 

Projekt jest komplementarny z inwestycjami dotychczas zrealizowanymi jak również planowanymi do realizacji przez Gminę Czerwonak oraz Partnera projektu - Miasto Poznań (rozbudowa Wartostrady).

Beneficjent:

Gmina Czerwonak

Program:

WRPO 2014+

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu:

18 000 000,00 PLN

Wkład UE:

4 299 536,51 PLN

Pobierz jako PDF