Celem niniejszego projektu była budowa „Zbiornika Tulce” w Gminie Kleszczewo w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie). Powstał zbiornik retencyjny wód powierzchniowych w dolinie rzeki Męciny. Spiętrzenie wody w rzece nastąpiło wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-upustową, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa. Powierzchnia zajęta pod zbiornik to 21,57 ha, w tym powierzchnia lustra wody 15,97 ha, pojemność maksymalna 242.000 m3 , retencja powodziowa 66.800 m3. Średnia głębokość to ok.1,52 m, w maksymalnym punkcie po spiętrzeniu głębokość wyniesie 3,80 m.
Inwestycja jest wynikiem szeregu analiz i ma na celu wyeliminowanie problemu deficytu wody, który jest odczuwalny zwłaszcza na obszarach lokalnego, intensywnego rolnictwa.
Konieczne działania wskazujące potrzebę zretencjonowania wód powierzchniowych podane zostały w Diagnozie stanu Gminy Kleszczewo, w której stwierdzono, że Gmina ta w całości położona w dorzeczu rzeki Warty, jest odwadniana przez jej dopływy: zachodnią część terenu odwadnia rzeka Kopla wraz z dopływami m.in. Michałówką, a jej centralne połacie odwadnia Męcina.
Projekt obejmował swoim zakresem realizację 5 zadań:
1. Przygotowanie dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu,
2. Zakup nieruchomości,
3. Roboty budowlane i zakup materiałów,
4. Praca zespołu inżyniera kontraktu i nadzory nad robotami budowlanymi,
5. Promocję projektu.
Zbiornik jest wielofunkcyjny, co oznacza, że oprócz podstawowej funkcji, którą jest retencja wody na potrzeby rolnictwa, akwen będzie także służył celom rekreacyjnym.
PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO WODNE WODY POLSKIE
WRPO 2014+
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
22 066 282,73 PLN
17 995 666,52 PLN