Opis projektu:

Celem niniejszego projektu była budowa „Zbiornika Tulce” w Gminie Kleszczewo w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie). Powstał zbiornik retencyjny wód powierzchniowych w dolinie rzeki Męciny. Spiętrzenie wody w rzece nastąpiło wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-upustową, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa. Powierzchnia zajęta pod zbiornik to 21,57 ha, w tym powierzchnia  lustra wody 15,97 ha, pojemność  maksymalna 242.000 m, retencja powodziowa 66.800 m3. Średnia głębokość to ok.1,52 m, w maksymalnym punkcie po spiętrzeniu głębokość wyniesie 3,80 m.

Inwestycja jest wynikiem szeregu analiz i ma na celu wyeliminowanie problemu deficytu wody, który jest odczuwalny zwłaszcza na obszarach lokalnego, intensywnego rolnictwa.

Konieczne działania wskazujące potrzebę zretencjonowania wód powierzchniowych podane zostały w Diagnozie stanu Gminy Kleszczewo, w której stwierdzono, że Gmina ta w całości położona w dorzeczu rzeki Warty, jest odwadniana przez jej dopływy: zachodnią część terenu odwadnia rzeka Kopla wraz z dopływami m.in. Michałówką, a jej centralne połacie odwadnia Męcina.

Projekt obejmował swoim zakresem realizację 5 zadań:

1. Przygotowanie dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu,

2. Zakup nieruchomości,

3. Roboty budowlane i zakup materiałów,

4. Praca zespołu inżyniera kontraktu i nadzory nad robotami budowlanymi,

5. Promocję projektu.

Zbiornik jest wielofunkcyjny, co oznacza, że oprócz podstawowej funkcji, którą jest retencja wody na potrzeby rolnictwa, akwen będzie  także służył celom rekreacyjnym. 

Beneficjent:

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO WODNE WODY POLSKIE

Program:

WRPO 2014+

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu:

22 066 282,73 PLN

Wkład UE:

17 995 666,52 PLN

Pobierz jako PDF