Działanie 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki
Nabór: RPWP.01.01.00‑IZ‑00‑30‑001/18 ( od 2018-06-29 do 2018-09-21 )

Zgodnie z Regulaminem Konkursu o dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się: Jednostki naukowe i ich konsorcja; Uczelnie wyższe; Konsorcja naukowo-przemysłowe (rolę Lidera pełni Jednostka Naukowa). W związku z powyższym, Jednostka Naukowa może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu samodzielnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej (m.in. Regulamin Konkursu, Kryteria Wyboru Projektów) w ramach przedmiotowego konkursu preferowane i premiowane będą projekty, w których zakłada się współpracę w formie konsorcjów naukowych lub naukowo przemysłowych.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu część VA, pkt 2 Wnioskodawca wzywany jest w formie pisemnej do przesłania w terminie 10 dni roboczych, licząc od daty otrzymania informacji o wyborze projektu do dofinansowania, informacji i dokumentów niezbędnych do sporządzenia umowy, w tym m. in. dokumentów potwierdzających posiadanie środków finansowych na pokrycie wkładu własnego z tytułu wydatków kwalifikowalnych oraz wydatków niekwalifikowalnych. Zabezpieczeniem ww. środków może być m.in. umowa kredytowa, promesa kredytowa, lokata bankowa, z jasno określonym przeznaczeniem lub inne wiarygodne formy zabezpieczenia.

W związku z powyższym, na etapie składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca, w odpowiednim punkcie wniosku o dofinansowanie, jedynie wskazuje źródła finansowania projektu do czasu uzyskania refundacji, a dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych dostarcza przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu w ramach naboru nr RPWP.01.01.00‑IZ‑00‑30‑001/18 wsparciem mogą zostać objęte wyłącznie inwestycje w infrastrukturę B+R uzgodnione w ramach negocjacji Kontraktu Terytorialnego i ujęte w Załączniku 5b do ww. dokumentu.

Regulamin Konkursu nie wyklucza możliwości ubiegania się o dofinansowanie przez jeden podmiot (Wnioskodawcę) na więcej niż jedną inwestycję. Należy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie inwestycje muszę być ujęte w załączniku nr 5b do Kontraktu Terytorialnego.

Nabór: RPWP.01.01.00-IZ.00-30-001/19 ( od 2019-09-23 do 2019-12-13 )

Zgodnie z Regulaminem Konkursu nr RPWP.01.01.00-IZ.00-30-001/19 o dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się: jednostki naukowe i ich konsorcja; uczelnie wyższe oraz konsorcja naukowo-przemysłowe (rolę Lidera pełni jednostka naukowa). W związku z powyższym jednostka naukowa może złożyć wniosek samodzielnie. Jednak, należy pamiętać, że realizacja projektu w Konsorcjum będzie premiowana na etapie oceny merytorycznej projektu.

Przedsiębiorca – Konsorcjant nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego do projektu. Jednak należy pamiętać, że inwestycje powinien charakteryzować możliwie wysoki stopień współfinansowania ze źródeł prywatnych. Poziom współfinansowania kosztów kwalifikowalnych projektu przez przedsiębiorcę będzie premiowany na etapie oceny merytorycznej projektu.

Zgodnie z dokumentem pomocniczym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pn. „Mechanizm monitorowania i wycofania w przypadku finansowania infrastruktury badawczej ze środków publicznychmonitorowanie sposobu wykorzystania infrastruktury odbywa się co najmniej przez cały okres jej amortyzacji. Oznacza to, że mechanizm monitorowania i wycofania jest niezależny od okresu trwałości. Jeżeli poszczególne elementy/składniki infrastruktury są w różnym zakresie wykorzystywane do działalności gospodarczej i na tej podstawie objęte różnymi poziomami dofinansowania (montaż na projekcie jest wypadkową montaży na poszczególnych elementach/składnikach infrastruktury) – przedmiotem monitorowania powinien być każdy z elementów/składników tej infrastruktury (odrębnie dla każdego elementu).

Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych oraz Regulaminem Konkursu nr RPWP.01.01.00-IZ.00-30-001/19 w ramach Działania 1.1 wsparcie jest możliwe wyłącznie dla inwestycji w infrastrukturę B+R uzgodnionych w ramach negocjacji Kontraktu Terytorialnego i ujętych w Załączniku 5b do przedmiotowego Kontraktu. W związku z powyższym projekty, które nie zostaną wpisane w ww. Załącznik nie spełnią podstawowego założenia konkursu, co skutkować będzie ich negatywną oceną formalną.

IZ WRPO 2014+ nie określiła minimalnych i maksymalnych wartości kosztów kwalifikowalnych ani minimalnej i maksymalnej całkowitej wartości projektu.

Celem szczegółowym Działania 1.1. jest urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej poprzez wsparcie infrastruktury B+R wraz z urządzeniami i materiałami badawczymi w jednostkach naukowych, skoncentrowanej na realizacji kluczowych potrzeb w zakresie działalności B+R w regionie wchodzących w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji. Działanie 1.1 jest dedykowane projektom służącym wykorzystaniu infrastruktury B+R do działalności gospodarczej oraz działalności gospodarczej i niegospodarczej. W związku z powyższym każdy projekt musi zawierać część przeznaczoną do wykorzystania gospodarczego. Minimalny poziom działalności gospodarczej musi zawsze przekraczać 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Nabór: RPWP.01.01.00‑IZ‑00‑30‑001/17 ( od 2017-09-29 do 2018-01-05 )

Zgodnie z Regulaminem Konkursu nr RPWP.01.01.00-IZ-00-30-001/17 wsparcie jest możliwe wyłącznie dla inwestycji w infrastrukturę B+R wynegocjowanych w ramach prac nad Kontraktem Terytorialnym, w tym projektów ujętych w Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, ocenionych przez przedstawicieli ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego oraz ministra właściwego ds. nauki. Projekty, które nie zostały ujęte w Kontrakcie Terytorialnym nie spełniają podstawowego założenia Konkursu, a co za tym idzie zostaną ocenione negatywnie.

Konsorcjantem w projekcie może być zarówno podmiot polski, jak i zagraniczny. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z Kryterium Oceny Formalnej nr 6 Projekt jest realizowany na trenie Województwa Wielkopolskiego Wnioskodawca jest zobligowany do realizacji projektu w granicach administracyjnych Wielkopolski.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Budżet Państwa stanowią dwa odrębne źródła dofinansowania projektów. W celu otrzymania dofinansowania na realizację projektu Wnioskodawca składa do IZ WRPO 2014+ wniosek, w którym maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 78% kosztów kwalifikowalnych, w tym maksymalny poziom dofinansowania dla części gospodarczej wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych, a dla części niegospodarczej 85% kosztów kwalifikowalnych. W przypadku gdy w projekcie zakłada się wykorzystanie infrastruktury na działalność gospodarczą na poziomie nie mniejszym niż 30% rocznie w rozumieniu Rozporządzenia nr 651/2014 Wnioskodawca może wystąpić do ministra ds. nauki i szkolnictwa wyższego o wydanie zgody na udział budżetu państwa w finansowaniu wkładu krajowego części niegospodarczej w wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych w tej części. W takim przypadku maksymalny poziom dofinansowania dla części niegospodarczej wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych (85% z EFRR, a 15% z BP).

Ze względu na różnorodność finansowanej infrastruktury badawczej, sposób określania wskaźnika wydajności infrastruktury badawczej wykorzystywanej do działalności gospodarczej nie został doprecyzowany przez Komisję Europejską. Metoda podziału infrastruktury na część gospodarczą i niegospodarczą powinna zostać dopasowana do specyfiki danej infrastruktury – możliwe jest wykorzystanie jako wskaźników wydajności infrastruktury badawczej np. jej powierzchni, czasu jej użytkowania lub wartości nakładów absorbowanych przez infrastrukturę, itp. Wnioskodawca powinien dobrać wskaźniki (jeden lub kilka) wydajności infrastruktury badawczej, które najlepiej oddają charakter i sposób wykorzystania infrastruktury badawczej, i które będą podstawą monitorowania wykorzystania infrastruktury badawczej do działalności gospodarczej. Jednak, przedmiotowe wskaźniki nie mogą być dobierane w sposób uznaniowy – mają w jak najpełniejszy, zobiektywizowany sposób odpowiadać wykorzystaniu infrastruktury. Mechanizm monitorowania nie może być oparty na przychodach lub dochodach osiąganych z działalności gospodarczej i niegospodarczej.

Ostateczne wskaźniki wybrane do monitorowania infrastruktury badawczej są ustalane w umowie o dofinansowanie.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu za działalność o charakterze gospodarczym należy uznać, m. in. wynajem wyposażenia lub laboratoriów przedsiębiorcom, świadczenie usług na rzecz przedsiębiorstw lub realizację badań kontraktowych, które odbywają się na zasadach rynkowych.

IZ WRPO 2014+ nie określiła minimalnych i maksymalnych wartości kosztów ponoszonych na prace budowlane w ramach realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z Regulaminem Konkursu nowa infrastruktura B+R (będąca przedmiotem projektu) powinna stanowić element dopełniający istniejące zasoby, w tym obiekty wybudowane/zmodernizowane w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Ponadto, zakupiona, wybudowana/zmodernizowana infrastruktura B+R musi służyć realizacji wskazanych w projekcie badań.

Wnioskodawca może wykorzystać posiadany Regulamin udostępniania infrastruktury jednak należy rozszerzyć zawarte w nim zapisy o informacje dotyczące infrastruktury B+R, będącej przedmiotem projektu, w tym informacje dotyczące preferencyjnego dostępu dla przedsiębiorców, których wkład w koszty kwalifikowalne wynosi nie mniej niż 10% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu (część III F, pkt 2) dofinansowanie może być przekazane w formie zaliczki przed poniesieniem wydatków na realizację projektu i/lub jako refundacja poniesionych wydatków kwalifikowalnych.