Dostępne 9 pytań w: Poddziałanie 4.3.1 Gospodarka wodno – ściekowa ×
W ramach oceny kryterium „Kompletność wniosku i załączników” istnieje możliwość jednorazowej korekty na etapie oceny formalnej. W związku z powyższym w trakcie weryfikacji formalnej można skorygować/uzupełnić dokumentację aplikacyjną w oparciu o otrzymane pismo z prośbą o korektę/uzupełnienie.
Na etapie składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca zobowiązany jest zabezpieczyć środki na realizację projektu w wysokości wkładu własnego i całości wydatków niekwalifikowalnych, przedkładając stosowne oświadczenie zamieszczone na stronie konkursu wraz z dokumentem poświadczającym posiadanie zabezpieczonego wkładu. Dokumentem tym może być np. WPF i/lub uchwała budżetowa, promesa kredytowa lub lokata bankowa z jasno określonym przeznaczeniem lub inny wiarygodny dokument.
W ramach konkursu przewiduje się możliwość realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W takim przypadku wymaga się, aby kontrakt (umowa) z wykonawcą obejmował:
Wnioskodawca realizujący przedsięwzięcie we wskazanej formule zobowiązany jest do przedłożenia wraz z dokumentacją aplikacyjną Programu funkcjonalno-użytkowego opracowanego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (tekst jednolity Dz. U z 2013 r. poz. 1129). Zwracamy uwagę, że w przypadku realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”, należy dołączyć również w szczególności decyzję o warunkach zabudowy/decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z dokumentacją z przeprowadzonego postępowania w sprawie jej wydania – jeśli jest wymagana.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przypadku realizacji projektu w ww. trybie, jednym z warunków złożenia wniosku o płatność jest wcześniejsze przekazanie do Instytucji Zarządzającej WRPO 2014+ dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia rzeczowej realizacji inwestycji, to jest pozwolenia na budowę/ zgłoszenia wraz z dokumentacją budowlaną oraz pozytywna weryfikacja przekazanych dokumentów przez Instytucję Zarządzającą WRPO 2014+.
Dokumenty mogą mieć datę późniejszą niż dzień złożenia pierwotnego wniosku o dofinansowanie, ale ich data nie może być późniejsza niż dzień złożenia korekty/uzupełnienia wniosku. W związku z powyższym dokumenty powinny być złożone nie później niż w terminie wyznaczonym w piśmie dot. korekty/uzupełnienia wniosku.
W ramach Poddziałania 4.3.1 VAT stanowi koszt niekwalifikowalny projektu. Nie jest wymagane załączanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego potwierdzającego status płatnika podatku VAT.
W ramach projektu kwalifikowalnymi są wyłącznie wydatki wynikające z zapisów obowiązującej AKPOŚK oraz Master Planu realizowane na potrzeby aglomeracji. Zadania inwestycyjne zlokalizowane poza aglomeracją, bądź realizowane na potrzeby inne niż związane z funkcjonowaniem aglomeracji, nie mogą być przedmiotem wsparcia.
Zadania dotyczące budowy i modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę mogą być realizowane tylko i wyłącznie przy równoległej budowie na danym obszarze sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Jednocześnie informuję, że koszty związane z budową i modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę mogą stanowić do 50% kosztów całkowitych inwestycji.
Zakup mini ładowarki nie kwalifikuje się do wsparcia w ramach konkursu dla Poddziałania 4.3.1.
Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu, obliczając długość wybudowanej kanalizacji sanitarnej należy podać łączną długość wybudowanego w ramach projektu przewodu kanalizacyjnego wraz z uzbrojeniem i urządzeniami oraz z przyłączami, którymi odprowadzane są ścieki.