Dostępne 6 pytań w: Poddziałanie 4.5.1. Ochrona gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody ×
Wyznaczenie i oznaczenie szlaków pieszo-rowerowych może być kwalifikowalne tylko w przypadku, gdy przedmiotowe zadanie nie ogranicza się do budowy ścieżki pieszo-rowerowej w ramach realizowanego projektu. Działania związane z kanalizowaniem ruchu turystycznego na terenie rezerwatów przyrody oraz parków krajobrazowych mogą mieć jedynie charakter towarzyszący, a głównym celem projektu muszą być działania związane z zabiegami ochrony przyrody na ww. terenach.
Koszty związane z zakupem i montażem tablic lub innych elementów informacyjno-edukacyjnych oraz infrastruktury towarzyszącej w postaci np. małej architektury celem utworzenia ścieżki edukacyjnej nie kwalifikują się do wsparcia w ramach konkursu z Poddziałania 4.5.1. Projekty dotyczące ścieżek edukacyjnych są przedmiotem wsparcia w ramach Poddziałania 4.5.4 pn. "Edukacja ekologiczna".
W ramach konkursu kwalifikowalne są jednak działania uzupełniające o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zmierzające do podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie ochrony różnorodności biologicznej. Koszt przygotowania oraz montażu tablic informacyjno-edukacyjnych na obszarze objętym przedmiotem projektu stanowić będzie wydatek kwalifikowalny w projekcie.
Zgodnie z Regulaminem konkursu częścią VIII - Wnioskodawca/Beneficjent jest zobowiązany do rozpoczęcia realizacji projektu najpóźniej w terminie 3 miesięcy od określonego we wniosku terminu rozpoczęcia realizacji projektu, natomiast termin zakończenia realizacji projektu następuje nie później niż do 31 grudnia 2020 r.
Projekty realizowane w ramach Poddziałania 4.5.1 muszą być zgodne z planami ochrony dla rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.
Zgodnie z Regulaminem Konkursu w części VIII pkt. 5 Wnioskodawca na etapie oceny (formalnej i merytorycznej) projektu zobowiązany jest udokumentować posiadanie środków finansowych na pokrycie wkładu własnego z tytułu wydatków kwalifikowalnych oraz niekwalifikowalnych.
Zabezpieczeniem ww. środków może być uchwała budżetowa lub/i WPF (w przypadku JST), umowa kredytowa, promesa kredytowa, lokata bankowa z jasno określonym przeznaczeniem lub inne wiarygodne formy zabezpieczenia środków. Dokumenty potwierdzające zabezpieczenie środków finansowych na realizację projektu muszą być ważne zarówno w momencie aplikowania o wsparcie, jak i na etapie podpisywania Umowy/Porozumienia/Uchwały z zobowiązaniem. W przypadku utraty ważności/wygaśnięcia zabezpieczenia, na etapie podpisania Umowy/Porozumienia/Uchwały z zobowiązaniem Wnioskodawca zobowiązany będzie do przedłożenia aktualnego dokumentu potwierdzającego posiadanie zabezpieczenia na realizację projektu (na pokrycie wkładu własnego z tytułu wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych).
W przypadku zabezpieczenia w formie uchwały budżetowej lub WPF, Wnioskodawca jest zobowiązany do wskazania adresu internetowego strony, na której dostępny jest obowiązujący przedmiotowy dokument z podaniem np. numeru uchwały oraz pozycji w budżecie, pod którą znajduje się inwestycja, na którą zostały zabezpieczone środki. Dokument będzie podlegał ponownej weryfikacji przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu.
Zgodnie z Regulaminem konkursu częścią III.D, pkt 4 – podatek VAT jest kosztem niekwalifikowalnym.