Dostępne 5 pytań w: Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne ×
IZ WRPO informuje, iż w zakresie terapii zajęciowej istnieje możliwość udzielania świadczeń przez terapeutę zajęciowego – pod warunkiem, że spełnia warunki założone w programie i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe do udzielania świadczeń rehabilitacyjnych pacjentom po przebytym udarze mózgu (zgodnie z tabelą 17/18 Metodologii wyliczania stawek jednostkowych).
IZ WRPO informuje, iż w RPZ został wskazany schemat poszczególnych form wsparcia, który co do zasady ma być racjonalny i efektywny. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy pacjent powinien otrzymać indywidualny plan rehabilitacji (zgodnie z zapisem 4.3 RPZ dotyczącym - Pierwsza wizyta lekarska) uwzględniający rodzaj oraz częstotliwość realizacji poszczególnych interwencji. Jest to zgodne z rekomendacjami, według których „pacjenci powinni otrzymywać tyle świadczeń terapeutycznych ile „potrzebują” i są w stanie tolerować, aby przystosować, odzyskać i/lub wrócić do optymalnego osiągnięcia niezależności funkcjonowania. Zasadnym jest aby nie narzucać każdemu uczestnikowi sztywno przyjętej liczby spotkań/zajęć”. Niemniej jednak czas oraz zakres poszczególnych interwencji medycznych musi być zgodny z czasem i zakresem wskazanym w Metodologii wyliczania stawek jednostkowych dla „Regionalnego programu zdrowotnego w zakresie rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu”, która określa z góry stawkę/cenę danej usługi. Beneficjent przy rozliczaniu projektu jest zobowiązany do stosowania kwot wskazanych w ww. Metodologii wyliczania stawek jednostkowych. Świadczenia udzielane pacjentowi (działania terapeutyczne) powinny być zrównoważone i dostosowane do jego potrzeb oraz co do zasady nie powinny przekraczać kwoty 6 626,00 zł. (średnia kwota na pacjenta zgodnie z pkt 5 koszty RPZ).
W budżecie RPZ w zakresie rehabilitacji neurologicznej zostały wskazane szacunkowe koszty programu. Kwota podana w tabeli RPZ przeznaczona na wynagrodzenie pielęgniarki/opiekuna medycznego odnosi się do 1 etatu. Zaznacza się, iż Wnioskodawca powinien we wniosku o dofinansowanie założyć odpowiednią liczbę etatów pielęgniarki/opiekuna dostosowaną do skali projektu i konieczności całodobowej opieki medycznej pacjentów (tj. rehabilitacja stacjonarna).
Zgodnie z zapisami pkt 7.1.2 Regulaminu konkursu istnieje możliwość realizowania działań polegających na działaniach informacyjno-szkoleniowych związanych z wdrażaniem Programu, skierowanych do podmiotów świadczących usługi rehabilitacyjne, kadr POZ, lekarzy orzeczników ZUS prowadzone przez osoby uprawnione do udzielania świadczeń oraz osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Z uwagi na fakt, że nie zostały one przewidziane w Programie zdrowotnym należy je szczegółowo uzasadnić we wniosku o dofinansowanie.
W ramach przedmiotowego konkursu Wnioskodawca jest zobligowany do stosowania stawek jednostkowych dla pojedynczych interwencji medycznych wskazanych
w Metodologii wyliczania stawek jednostkowych (załącznik nr 8.1). W związku z powyższym w budżecie wniosku o dofinansowanie należy wyodrębnić poszczególne interwencje medyczne i wskazać ich szacunkową liczbę, jak ma zostać zaplanowana do zrealizowania w ramach projektu. Pozostałe koszty muszą być rozliczane na podstawie „rzeczywiście poniesionych wydatków” co oznacza, iż najłatwiej jest wyodrębnić dodatkowe zadania w budżecie projektu. Ponadto zaznacza się, iż wskazane w Regionalnym programie zdrowotnym w pkt 5 Koszty są jedynie symulacją, a ostateczne wielkości kosztów będą zależały od projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu. Wskazany w ww. punkcie koszt na pacjenta 6 626,00 zł nie stanowi stawki jednostkowej a jest jedynie orientacyjnym średnim kosztem wypracowanym na potrzeby stworzenia szacunkowego budżetu całego programu zdrowotnego (w zależności od zakresu wsparcia przedmiotowy koszt może być różny, a nawet może przekraczać ww. kwotę).
Należy pamiętać, iż wydatki muszą być ponoszone na warunkach określonych w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze zdrowia na lata 2014–2020 oraz Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.