Dostępne 4 pytania w: Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne ×
Przedstawiony w Regionalnym Programie Zdrowotnym budżet ma charakter szacunkowy, w związku z powyższym może podlegać modyfikacji poprzez jego dostosowanie do założeń projektu i obowiązujących stawek rynkowych. Budżet uzależniony jest od form wsparcia i dodatkowych działań przewidzianych we wniosku o dofinansowanie dla uczestników projektu (np. punkty mobilnościowe towarzyszące eventom, dodatkowe wsparcie np.: z zakresu porady dietetycznej dla osób biorących udział w przesiewie, wszelkiego rodzaju zachęty dla osób w wieku 45+). Niemniej jednak każdorazowo należy mieć na względzie racjonalność i efektywność kosztową wydatków, co będzie weryfikowane przez Komisję Oceny Projektów.
Mając na uwadze, iż wsparcie multikomponentowe jest również wsparciem długoterminowym (trwa około 6 miesięcy) należy przypuszczać, iż mogą wystąpić sytuacje niezależne od uczestnika projektu i powodować jego absencję na spotkaniach. W związku z powyższym udział w ok. 70% spotkań jest wystarczający aby uznać wsparcie multikomponentowe za kwalifikowalne a osobę uwzględnić we wskazanym we wniosku o dofinansowanie wskaźniku specyficznym.
Zgodnie z zapisami Regionalnego Programu Zdrowotnego (RPZ) uczestnik projektu ma prawo do rezygnacji na każdym etapie jego realizacji. Ponadto mając na uwadze specyfikę przedmiotowego programu zdrowotnego należy przypuszczać, iż mogą pojawić się różne niezależne od uczestnika projektu okoliczności uniemożlwiające jemu dalszy udział w interwencji multikomponentowej. W związku z powyższym Beneficjent może założyć we wniosku o dofinansowanie % uczestników, którzy nie ukończą w pełni wsparcia. Powyższe (w tym wartość procentowa) powinno zostać poparte poprzez przedstawienie we wniosku o dofinansowanie danych z innych zrealizowanych/realizowanych programów, projektów, lub danych zastanych itp.). Niemniej jednak mając na uwadze główne założenia programu pt.: Odważ się na zdrowie powinno się zakładać, iż co do zasady 80% uczestników ukończy wsparcie multikomponentowe.
Ponadto zaznacza się, iż wszystkie koszty poniesione do momentu rezygnacji uczestnika projektu będą uznane za kwalifikowalne. Należy wziąć pod uwagę, iż Wnioskodawca jest zobligowany do osiągniecia wskaźników założonych we wniosku o dofinansowanie. W związku z powyższym we wniosku o dofinansowanie należy również uwzględnić powyższą sytuację zakładając we wskaźnikach specyficznych dotyczących wsparcia multikomponentowego, iż X% osób może zrezygnować.
Świadczenia medyczne możliwe do sfinansowania w ramach Regionalnego Programu Zdrowotnego pn.: „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski” zostały wskazane w pkt IV Organizacja programu. Zgodnie z zapisami programu zdrowotnego możliwe do realizacji interwencje multikomponentowe przewidują realizację wyłącznie następujących działań: ćwiczeń w ramach komponentu aktywności fizycznej, zajęć indywidualnych lub grupowych w ramach komponentu dietetycznego oraz konsultacji psychologicznej przewidzianej w ramach interwencji behawioralnej (psychologicznej). Zgodnie z powyższym brakuje uzasadnienia dla zakupu łóżka szpitalnego dla osób z nadwagą, w wyniku czego nie jest również możliwe kwalifikowanie kosztu jego zakupu.