Dostępne 2 pytania w: Poddziałanie 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe ×
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego informuje, iż zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu zamkniętego nr: RPWP.07.02.02‑IZ‑00‑30‑002/18, w ramach budżetu planowanego wniosku (kontynuującego dotychczas finansowane działania), możliwe jest uwzględnienie kosztów służących utrzymaniu trwałości wcześniej zrealizowanego projektu. Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ podkreśla przy tym, że podstawowym celem projektu powinno być finansowanie nowych miejsc, nie zaś wyłącznie utrzymanie trwałości miejsc już istniejących - stosunek wydatków dotyczących nowych zadań oraz tych związanych z kontynuacją dotychczasowych działań (zachowanie trwałości) podlegać będzie ocenie w zakresie nakład/rezultat.
Trwałość utworzonych w projekcie miejsc świadczenia usług, możliwa jest poprzez realizację nowego projektu w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, niemniej jednak, Wnioskodawca zobowiązany jest w pkt. 6.1 wniosku wskazać z jakich innych środków planuje zapewnić trwałości tworzonych w projekcie miejsc, po zakończeniu finansowania ze środków EFS, tak by uniezależnić się od finansowania ze środków europejskich.
Wnioskodawca planując zachowanie trwałości poprzez realizację kolejnego projektu, zobowiązany jest do jednoznacznego opisania planowanych w tym zakresie działań, przy czym wskaźniki rezultatu dotyczące utworzonych miejsc świadczenia usług społecznych, planowane do osiągnięcia w projekcie powinny dotyczyć jedynie nowoutworzonych miejsc – nie należy wykazywać miejsc utworzonych w poprzednim projekcie, pomimo iż dotyczą ich wydatki zawarte w budżecie wniosku (wykazywany będzie jedynie wzrost miejsc w stosunku do wcześniejszych działań Wnioskodawcy).
Przykładowo:
Wnioskodawca w kończącym się projekcie stworzył 10 miejsc usług asystenckich i opiekuńczych, w kolejnym planuje utrzymanie trwałości wcześniej utworzonych 10 miejsc oraz stworzenie 5 kolejnych – we wskaźniku wykaże utworzenie 5 miejsc usług asystenckich i opiekuńczych.
Powyższa uwaga nie ma zastosowania do uczestników projektu objętych wsparciem – w projekcie należy wykazać zarówno nowo zrekrutowane osoby jak również tych uczestników, którzy „kontynuują” wsparcie.
Przykładowo:
Wnioskodawca w kończącym się projekcie objął wsparciem usług asystenckich i opiekuńczych 100 osób, w kolejnym planuje utrzymanie trwałości świadczonych usług oraz objęcie wsparciem kolejnych 50 osób – we wskaźniku wykaże zarówno osoby wcześniej objęte wparciem, które nadal korzystają ze wsparcia oraz nowo rekrutowane – razem 150.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego informuje, iż zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu zamkniętego nr: RPWP.07.02.02‑IZ‑00‑30‑002/18 (pkt. 7.2.11), wskazane w pytaniu działania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej dotyczą, jedynie jednostek organizacyjnych samorządu województwa. W związku z powyższym jedyną jednostką uprawnioną do ich realizacji jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.