Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki
Nabór: FEWP.10.01-IZ.00-003/23 ( od 2023-08-18 do 2023-09-01 )

Operator powinien zapewnić dostęp do dodatkowego wsparcia dla osób dorosłych zainteresowanych podniesieniem swoich umiejętności lub kompetencji lub nabyciem kwalifikacji co najmniej w zakresie:

  1. zbudowania motywacji do rozwoju umiejętności/kompetencji lub nabycia kwalifikacji;
  2. wsparcia w analizie potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystaniem modelu Bilansu Kompetencji;
  3. wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR;
  4. identyfikacji nabytych umiejętności/kompetencji oraz wsparcia w ich walidacji i certyfikacji, w tym zachęcenie do założenia „Mojego portfolio” lub konta Europass.

W przypadku gdy uczestnik projektu nie wymaga dodatkowego wsparcia w ww. zakresie to doradztwo przed realizacją usługi rozwojowej nie jest obligatoryjne.

Doradztwo przed realizacją usługi rozwojowej może być świadczone tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę zawartej z operatorem PSF. Preferuje się, aby doradztwo było prowadzone przez wykwalifikowanego doradcę zawodowego, ale nie jest to warunek konieczny. Osoba prowadząca doradztwo powinna mieć odpowiednie kompetencje i doświadczenie w zakresie wykonywania usługi doradczej.

W naborze nr FEWP.10.01-IZ.00-003/23 w kryterium dostępu nr 3: „Wnioskodawca i partner łącznie posiadają doświadczenie w realizacji projektów/programów na rzecz osób dorosłych w zakresie świadczenia usług szkoleniowych, których wartość wyniosła łącznie nie mniej niż połowa wartości planowanego projektu” z uwagi na specyfikę projektu realizowanego na terenie Wielkopolski Wschodniej, wymagającą grupę docelową oraz preferowane kierunki wsparcia, wymagane jest posiadanie doświadczenia adekwatnego do wsparcia jakie będzie udzielane w projekcie realizowanym w ramach ww. naboru. Oznacza to, że Wnioskodawca powinien w innych projektach/programach pełnić już rolę Operatora, który obsługiwał oraz przekazywał dofinansowanie w zakresie świadczenia usług szkoleniowych na rzecz osób dorosłych. W ramach niniejszego konkursu nie dopuszczamy zatem Wnioskodawców, którzy mogą się wykazać jedynie doświadczeniem w zakresie zrealizowanych szkoleń/usług rozwojowych lub doświadczeniem w realizacji projektów/programów dla osób zgłaszających się z własnej inicjatywy, w których Wnioskodawca nie pełnił roli Operatora BUR.

IZ FEW informuje, iż zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, Beneficjent zobowiązany jest do kontroli projektów PSF w odniesieniu do uczestników projektu na dokumentach, w tym w siedzibie beneficjenta oraz w miejscu realizacji usługi rozwojowej (wizyta monitoringowa). IZ FEW w Regulaminie nie określiła wartości procentowej ani ilościowej usług, które powinien kontrolować Operator. Niemniej jednak Beneficjent zobowiązany będzie do stworzenia planu kontroli na reprezentacyjnej grupie uczestników, IZ FEW jako zasadną wartość wskazuje min 10% podpisanych umów. W przypadku pojawienia się nadużyć/uchybień zgłoszonych przez uczestników projektu, Beneficjent będzie każdorazowo zobowiązany do przeprowadzenia kontroli/monitoringu usługi rozwojowej. Jeżeli w trakcie kontroli/monitoringu wykryte zostaną rażące nieprawidłowości/uchybienia konieczne będzie zwiększenie reprezentatywnej próby. IZ FEW informuje, że po każdej kontroli/wizycie monitoringowej należy sporządzić protokół. Beneficjent będzie zobowiązany raportować w postępie rzeczowym wniosku o płatność liczbę przeprowadzonych kontroli oraz wizyt monitoringowych. Ponadto Beneficjent, co miesiąc, będzie przekazywał informację do IZ FEW o nadużyciach oraz uchybieniach w trakcie realizacji projektu w odniesieniu do usług rozwojowych, usługobiorców oraz usługodawców.  

ION nie przewiduje zmiany Procedury ubiegania się uczestników projektu o dofinansowanie (zawierającej elementy ścieżki pozyskania wsparcia) określonej w punkcie 7.2 Regulaminu wyboru projektów.

Wsparcie w ramach projektu udzielane jest uczestnikowi, który przed przystąpieniem do projektu zobowiązany jest do zapoznania się z warunkami udziału w projekcie. Na tej podstawie uczestnik podejmuje decyzję o złożeniu formularza zgłoszeniowego. Po złożeniu formularza zgłoszeniowego oraz jego pozytywnej ocenie Operator podpisuje z uczestnikiem projektu umowę określającą warunki stron oraz nadaje ID wsparcia uczestnikowi. Operator może zawrzeć umowę jedynie bezpośrednio z uczestnikiem projektu z uwagi na to, że nabór dedykowany jest dla osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą nabyć lub podnieść umiejętności/kompetencje lub przekwalifikować się za pośrednictwem BUR. Nie ma możliwości podpisania umowy przez Operatora z wykonawcą usługi. Zgodnie z procedurą uczestnik projektu ponosi 100% kosztów za usługę rozwojową ze środków własnych (tj. innych niż stanowiących dofinansowanie projektu). Następnie po zrealizowaniu usługi na podstawie okazania Operatorowi dokumentów niezbędnych do rozliczenia i ich pozytywnej weryfikacji przez Operatora otrzymuje refundację środków. Całość procesu (łącznie z ew. kontrolą) nie powinna zająć więcej niż 15 dni roboczych (od momentu przedłożenia przez uczestnika projektu dokumentów rozliczających do momentu refundacji przez Operatora).

Nabór: FEWP.10.01-IZ.00-002/23 ( od 2023-08-07 do 2023-08-21 )

Z uwagi na specyfikę projektu realizowanego na terenie Wielkopolski Wschodniej, wymagającą grupę docelową oraz preferowane kierunki wsparcia, w przedmiotowym naborze wymagane jest posiadanie doświadczenia adekwatnego do wsparcia jakie będzie udzielane w projekcie realizowanym w ramach Działania 10.01. Oznacza to, że Wnioskodawca powinien w innych programach/projektach pełnić już rolę Operatora, który obsługiwał oraz przekazywał dofinansowanie na usługi rozwojowe dla zgłaszających się do udziału w projekcie przedsiębiorców i pracodawców.

W ramach niniejszego konkursu nie dopuszczamy zatem Wnioskodawców, którzy mogą się wykazać jedynie doświadczeniem w zakresie zrealizowanych szkoleń/usług rozwojowych.

Nabór: FEWP.10.01-IZ.00-006/23 ( od 2023-12-15 do 2024-01-12 )

W niniejszym naborze doradztwo edukacyjno-zawodowe jest jednym z elementów uzupełniających do pozostałych 10 form wsparcia wskazanych w Regulaminie wyboru projektów. Powyższe oznacza, że doradztwo edukacyjno-zawodowe nie jest obowiązkową formą wsparcia.

Jeśli nie zaplanowano tej formy wsparcia w projekcie, wskaźnik „Liczba uczniów uczestniczących w doradztwie zawodowym” nie powinien być ujmowany we wniosku.

W polu 3.3.2. Nazwa i adres podmiotów obejmowanych wsparciem należy wpisać dane placówki/ placówek, które Państwo planują objąć wsparciem. Dla niniejszych placówek niezbędne jest przeprowadzenie diagnozy, o której mowa w Regulaminie wyboru projektów, w kryterium dostępu nr 2.

Nie ma limitów dotyczących wyposażenia pracowni. Rodzaj wyposażenia pracowni musi wynikać bezpośrednio z diagnozy i być niezbędny do osiągnięcia celu projektu. Diagnoza powinna obejmować wnioski z przeprowadzonego spisu inwentarza oraz oceny stanu technicznego posiadanego wyposażenia i uwzględniać rekomendacje instytucji z otoczenia społeczno-gospodarczego szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe. Dodatkowo informacje dotyczące diagnozy określone zostały w podrozdziale 7.2-Informacje dodatkowe Regulaminu wyboru projektów.

Należy również pamiętać, że w przypadku realizacji projektu w ramach Działania 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierające transformację gospodarki (nabór FEWP.10.07-IZ.00- 001/23) w zakresie wyposażenia pracowni, nie ma możliwości powielania tych samych wydatków w ramach niniejszego naboru.

W przypadki wydatków ponoszonych na wyposażenie pracowni, dla zapewnienia porządku i przejrzystości budżetu należy pogrupować te wydatki na konkretne pracownie. Wówczas podczas oceny projektu wydatki te nie będą budziły wątpliwości oceniających i możliwa będzie weryfikacja zgodności zaplanowanych wydatków z podstawą programową kształcenia w zawodach dla danej branży.

Jeśli w ramach konkretnej pracowni zaplanują Państwo wiele różnych grup sprzętu czy materiałów dydaktycznych itp. – można wówczas wydzielić je w budżecie i poszeregować na  kategorie kosztów zgodnie z załącznikiem 3-Wykaz kategorii wydatków dla Działania 10.01.

Nabór: FEWP.10.01-IZ.00-001/24 ( od 2024-01-26 do 2024-02-23 )

W przypadku naboru finansowanego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie ma określonego limitu dotyczącego wydatków na infrastrukturę. Poziom wydatków na infrastrukturę musi jednak wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb i zostać należycie uzasadniony we wniosku o dofinansowanie. Każdorazowo też podlegać będzie indywidualnej ocenie przez KOP.

Pod pojęciem infrastruktury zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności należy rozumieć wartość materialną będącą przedmiotem własności o charakterze trwałym, która spełnia następujące warunki:

- ma charakter nieruchomy, tzn. jest na stałe przytwierdzona do podłoża lub do nieruchomości,

- ma nieograniczoną żywotność przy normalnym użytkowaniu obejmującym standardową dbałość i konserwację,

- zachowuje swój oryginalny kształt i wygląd w trakcie użytkowania.

 

Ponoszenie wydatków zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania, w przypadku braku tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego, jest możliwe jednakże musi wynikać ze zdiagnozowanych potrzeb uczestników projektu. Oznacza to, że w OWP w którym realizowany ma być projekt (już na etapie przeprowadzania diagnozy) są dzieci ze specjalnymi potrzebami, które objęte zostaną wsparciem, a w tym celu niezbędne będzie poniesienie wydatków zgodnie z zasadą uniwersalnego projektowania. Zarówno budżet projektu jak i uzasadnienie potrzeb dostosowania lub adaptacji pomieszczeń podlegać będzie ocenie przez KOP (w tym także element uniwersalnego projektowania).

Jednocześnie informujemy, że w ramach Działania 6.7 Edukacja przedszkolna, podstawowa oraz kształcenie zawodowe planowane jest ogłoszenie naboru z zakresu szeroko pojętej edukacji włączającej obejmującej m.in. działania związane z dostosowaniem lub adaptacją pomieszczeń, w tym m.in. do wymogów budowlanych, sanitarno-higienicznych, zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania.

W przypadku kosztów związanych z adaptacją pomieszczeń pod sale przedszkolne, na etapie składania wniosku o dofinansowanie IZ FEW nie wymaga dokumentacji projektowej.

W budżecie wniosku, należy jednak w ramach kategorii „Roboty Budowlane” wykazać koszty związane m.in. z wykonaniem przez podmioty zewnętrzne np.:

  • remontu, modernizacji pomieszczeń,
  • dostosowania budynków,
  • robót montażowych,

zgodnie z załącznikiem 2 - Wykaz kategorii wydatków dla Działania 10.01.

W załączniku 3 - Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych, w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług, IZ FEW wskazała dopuszczalne stawki na podstawie średniej arytmetycznej cen rynkowych oszacowanych na podstawie 3 ofert dla każdej z pozycji. W przypadku założenia w budżecie stawek wyższych niż przedstawione w zestawieniu, Komisja Oceny Projektów każdorazowo na etapie negocjacji, poprosi wnioskodawcę o dane z jego rozeznania rynku, na podstawie, których niniejsze stawki zostały zaproponowane.

Każdorazowo kwalifikowalność wydatków oceniana będzie indywidualnie, w szczególności pod kątem niezbędności, zasadności oraz racjonalności w kontekście przedstawionych zadań.

Przy ocenie będą brane pod uwagę również takie czynniki jak: specyfika projektu, stopień złożoności projektu, wielkość grupy docelowej, miejsce realizacji.

W niniejszym naborze wartość pośrednia dla wskaźników produktu nie została określona, w związku z tym zapisy z punktu 15 nie mają tu zastosowania i tym samym nazwy wskaźników produktu nie zostały uzupełnione danymi. W wyniku omyłki pisarskiej punkt nie został usunięty.

Jest możliwe aby do udziału w projekcie przystąpił Ośrodek Wychowania Przedszkolnego, który nie posiada dostępności architektonicznej jednak wszelkie działania związane z dostosowaniem lub adaptacją pomieszczeń mogą być realizowane jedynie jako wsparcie uzupełniające do działań skierowanych do uczestników projektu i muszą wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb.

Oznacza to, że w OWP w którym realizowany ma być projekt (już na etapie przeprowadzania diagnozy) są dzieci ze specjalnymi potrzebami, które objęte zostaną wsparciem, a w tym celu niezbędne będzie poniesienie wydatków związanych z dostosowaniem istniejących miejsc wychowania przedszkolnego. Zarówno budżet projektu jak i uzasadnienie potrzeb dostosowania lub adaptacji pomieszczeń podlegać będzie ocenie przez KOP.

Jednocześnie informujemy, że w ramach Działania 6.7 Edukacja przedszkolna, podstawowa oraz kształcenie zawodowe planowane jest ogłoszenie naboru z zakresu szeroko pojętej edukacji włączającej obejmującej m.in. działania związane z dostosowaniem lub adaptacją pomieszczeń.

Zapewnienie dostępności stanowić będzie element oceny formalnej, która prowadzona będzie przez Komisję Oceny Projektów, w oparciu o całościowe zapisy wniosku o dofinansowanie projektu. We wniosku o dofinansowanie powinna znaleźć się m.in. diagnoza sytuacji danego OWP, konieczne jest także wykazanie w jaki sposób zapewniona zostanie dostępność do oferowanego w projekcie wsparcia dla wszystkich jego uczestników, należy zatem wykazać, że przewidziane wsparcie będzie realizowane w miejscach zapewniających pełną dostępność także dla osób o specjalnych potrzebach.

IZ FEW nie wymaga jednak by projekt lub miejsce jego realizacji spełniało wszystkie zawarte w Standardzie elementy, których jest dużo, są one bardzo szczegółowe, a ich specyfika zależy od przewidzianych w projekcie form wsparcia. Zadaniem kryterium formalnego nr 13 jest zbadanie czy wnioskodawca w ramach projektu zapewnił równy dostęp do wsparcia dla każdego uczestnika projektu. W praktyce oznacza to, że każde dziecko biorące udział w projekcie, w tym także dziecko z niepełnosprawnością, będzie mogło w równym stopniu skorzystać z dostępnych w ramach projektu form wsparcia.

Maksymalny 2 letni (= 2 lata szkolne) okres trwania wsparcia dotyczy finansowania kosztów bieżącego funkcjonowania nowych miejsc wychowania przedszkolnego. W przypadku innych form wsparcia, np. realizacji zajęć dodatkowych, obowiązuje termin nie dłuższy niż 36 miesięcy, wynikający z kryterium dostępu.

W przypadku wsparcia polegającego na realizacji zajęć dodatkowych (bez realizacji tworzenia i funkcjonowania nowych miejsc przedszkolnych) nie ma konieczności zrzekania się dotacji celowej.

Obowiązek ten dotyczy wyłącznie sytuacji finansowania w projekcie kosztów bieżącego funkcjonowania nowoutworzonego i utrzymywanego w ramach projektu miejsca wychowania przedszkolnego.

Doposażenie placu zabaw, w opisanym przypadku, może być realizowane jedynie jako wsparcie uzupełniające do działań skierowanych do uczestników projektu i musi wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb.

Jeśli z przeprowadzonej przez Państwa diagnozy wynika, że w ramach terapii integracji sensorycznej, rozwoju motoryki małej i dużej niezbędne jest doposażenie/przebudowa placu zabaw (tj. ta adaptacja jest niezbędna do realizacji celu projektu, bo zajęcia będą tam prowadzone) - będzie ono wydatkiem kwalifikowalnym. Zarówno budżet projektu jak i uzasadnienie potrzeby doposażenia placu zabaw podlegać będzie ocenie przez KOP.

Nabór: FEWP.10.01-IZ.00-002/24 ( od 2024-03-22 do 2024-04-19 )

Sfinansowanie tworzenia i rozwoju wypożyczalni sprzętu wspomagającego, zwiększającego samodzielność osób z niepełnosprawnościami lub osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i sprzętu pielęgnacyjnego (niezbędnego do opieki nad tymi osobami),może być wykorzystane wyłącznie jako element wsparcia pod warunkiem zagwarantowania kompleksowości usługi opiekuńczej i jest możliwe jako element kompleksowych projektów dotyczących usług społecznych. W ramach projektu należy zaplanować również inne działania dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, mogą to być usługi opiekuńcze, grupy wsparcia, treningi, poradnictwo specjalistyczne czy też inne formy usług społecznych. Nie oznacza to że każda osoba, która skorzysta z wypożyczalni sprzętu musi obowiązkowo otrzymać inną usługę, ale że inne usługi muszą znaleźć się w kosztach bezpośrednich projektu i być świadczone w zależności od potrzeb konkretnych osób.

Jeśli rozszerzenie grupy odbiorców korzystających z takiej wypożyczalni, będzie wynikało z przeprowadzonej diagnozy i zostanie uzasadnione we wniosku o dofinansowanie projektu, wówczas może zostać uznane za koszt kwalifikowalny. Wszystkie wydatki będą weryfikowane pod względem racjonalności, efektywności oraz kwalifikowalności przez Komisję Oceny Projektów.

IZ zwraca uwagę na zapisy Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem EFS+ (Podrozdział 4.3. Zasady dotyczące usług społecznych, pkt 3), które wskazują, że wsparcie oferowane w projektach jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z  niepełnosprawnościami). Oznacza to, że usługi społeczne muszą być świadczone zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i osobistymi preferencjami, natomiast wsparcie powinno mieć charakter na tyle elastyczny, by istniała możliwość dostosowania go do wymagań odbiorcy, a nie na odwrót. Dlatego konieczne jest, aby każda realizowana forma wsparcia wynikała z indywidualnych potrzeb i odbywała się za zgodą osoby korzystającej ze wsparcia. Odnosi się to również do zakresu oferowanego wsparcia, gdyż żadna z usług nie może być traktowana jako obligatoryjna.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dotyczą bezpośrednio domu, mieszkania, miejsca przebywania danej osoby objętej wsparciem. Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania obejmują usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i wykonywane są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Szczegółowy zakres usług wskazany jest w Podsekcji 4.3.5.3 Wytycznych w zakresie realizacji projektów EFS+.

Tak, w ramach wniosku o dofinansowanie jest możliwość zaplanowania wsparcia w formie szkoleń dla kadry i może ono stanowić koszt kwalifikowalny o ile jest niezbędne do realizacji projektu i wynika z przedstawionej przez Wnioskodawcę diagnozy. Należy jednak pamiętać o konieczności realizacji działań przede wszystkim pod kątem zrealizowania założonego celu projektu. Wydatek związany ze szkoleniem kadry będzie weryfikowany pod względem jego racjonalności, efektywności oraz kwalifikowalności przez Komisję Oceny Projektów.

Nie jest to wykluczone. Konieczność zakup środka transportu musi wpisywać się w zaplanowane działania przewidziane do realizacji w przedmiotowym naborze, a co najważniejsze musi zostać szczegółowo uzasadniona w treści wniosku o dofinansowanie projektu. Przedmiotowy wydatek wraz ze szczegółowym uzasadnieniem będzie weryfikowany pod względem jego racjonalności, efektywności oraz kwalifikowalności przez Komisję Oceny Projektów.

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności zakup nieruchomości kwalifikuje się do współfinansowania, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

a) cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości, a jej wartość potwierdzona jest operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami; wartość nieruchomości powinna być określona na dzień jej zakupu zgodnie z art. 156 ust. 3 tej ustawy,

b) nabyta nieruchomość jest niezbędna do realizacji projektu i kwalifikowana wyłącznie w zakresie, w jakim jest wykorzystana do celów realizacji projektu, zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie o dofinansowanie projektu,

c) zakup nieruchomości został przewidziany we wniosku o dofinansowanie projektu i wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej (i rozporządzeń wykonawczych), możliwa jest realizacja projektów z zakresu rozwoju mieszkalnictwa wspomaganego i treningowego, nie natomiast chronionego.

Tak. Wydatek ten zależy jednak od racjonalności kosztu i wymaga uzasadnienia we wniosku o dofinansowanie.

Opiekun faktyczny to osoba opiekująca się osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, niebędąca opiekunem formalnym (zawodowym) i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu sprawowania takiej opieki (nie dotyczy rodziców zastępczych), najczęściej członek rodziny, osoba sprawująca rodzinną pieczę zastępczą, osoba bliska, wolontariusz.

Natomiast usługa opiekuńcza w postaci: sąsiedzkich usług opiekuńczych, usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania lub dziennych form usług opiekuńczych, jest świadczona wyłącznie przez osobę, która posiada:

a) kwalifikacje do wykonywania jednego z zawodów: opiekun środowiskowy, asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarz, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun kwalifikowany w domu pomocy społecznej lub

b) doświadczenie w realizacji usług opiekuńczych, w tym zawodowe, wolontariackie lub osobiste wynikające z pełnienia roli opiekuna faktycznego i odbyła minimum 80-godzinne szkolenie z zakresu realizowanej usługi, w tym udzielania pierwszej pomocy lub pomocy przedmedycznej.

W ramach naboru możliwe natomiast jest kwalifikowanie kosztów szkoleń dla opiekunów faktycznych w ww. zakresie.

W zakresie usług w formie opieki wytchnieniowej są one świadczone na rzecz opiekunów faktycznych. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów w ramach EFS+ opieka wytchnieniowa (trwająca nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym) nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w zastępstwie za opiekuna faktycznego (w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia codziennych spraw lub odpoczynku opiekuna faktycznego) oraz wsparcie dla opiekuna faktycznego i najbliższego otoczenia osoby potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności w postaci poradnictwa specjalistycznego, edukacji, grup samopomocowych.

Stąd nie jest możliwe świadczenie opieki wytchnieniowej przez opiekunów faktycznych.

IZ FEW nie przewiduje zmiany limitu znaków w szablonie wniosku o dofinansowanie projektu. Jednocześnie zaznacza, że obowiązuje on wszystkich Wnioskodawców spełniając zadanie jednakowego traktowania wszystkich Wnioskodawców i nie dopuszcza się tworzenia dodatkowych rubryk i wierszy w szablonie. Limit znaków jest wystarczający, aby precyzyjnie i szczegółowo opisać problem występujący na danym obszarze i uzasadnić realizację projektu. Diagnoza problemowa powinna zawierać kluczowe dane w odniesieniu do lokalnie występującego problemu tak aby umożliwić należytą ocenę Komisji Oceny Projektów. Dane ujmowane w ramach diagnozy nie muszą odnosić się do ogólnych danych z poziomu województwa wielkopolskiego, lecz muszą zawierać informacje, statystyki w przedstawiające problem występujący na konkretnie wskazanym obszarze, lokalną specyfikę oraz istotne dane w kontekście konkretnego wsparcia i miejsca realizacji projektu. Niemniej IZ informuje, iż przy ocenie bierze pod uwagę zapisy całego wniosku o dofinansowanie. W związku z powyższym w przypadku, gdy w innym polu zostały do dyspozycji znaki, Wnioskodawca może je wykorzystać i zamieścić dodatkowe informacje o diagnozie.

Tak, stawka może być podobna jak w przypadku opiekuna osoby starszej. IZ FEW zwraca jednak uwagę, że adekwatna stawka dla asystenta osoby z niepełnosprawnością powinna odpowiadać stawkom rynkowym na konkretnym obszarze realizowanego projektu a ceny mogą się różnić w zależności od miejsca realizacji projektu. Zgodnie z informacjami wskazanymi w wymaganiach dotyczących standardu oraz cen rynkowych stosowanych w ramach naboru każdorazowo kwalifikowalność wydatków oceniana jest indywidualnie.

Aby uzyskać punkty za kryterium strategiczne: Podnoszenie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych personelu personel może być zatrudniony zarówno na umowę o pracę jak i umowy cywilnoprawne. Istotne jest natomiast, aby osoba ta świadczyła usługi w projekcie na rzecz uczestników projektu i podnosiła kompetencje/kwalifikacje związane ze świadczeniem tych usług w projekcie.

W przypadku kryterium nr 9: Realizacja projektu w partnerstwie wielosektorowym punkty zostaną przyznane, jeśli projekt realizowany będzie w partnerstwie (wnioskodawca i partner są z różnych sektorów), a Wnioskodawcą będzie PES.

a) W sytuacji projektu wieloletniego jako wydatki podmiotu zsumowane ze wszystkich złożonych wniosków należy rozmieć wydatki z roku realizacji poszczególnych projektów, w których wartość planowanych wydatków jest najwyższa.

b) należy uwzględniać wydatki ponoszone wyłącznie przez w/w podmiot (uwzględniając założenie, iż pod uwagę brane są wydatki tego podmiotu z roku realizacji, w którym wartość planowanych wydatków tego podmiotu jest najwyższa).