Dostępne 10 pytań w: Działanie 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierające transformację gospodarki ×
Nie. Dofinansowanie można otrzymać wyłącznie na działania, które zostały uwzględnione w gminnym programie rewitalizacji, wpisanym przez IZ FEW 2021+ na Wykaz Programów Rewitalizacji Województwa Wielkopolskiego.
Tak, na moment składania wniosku Wnioskodawca powinien załączyć gminny program rewitalizacji, w którym uwzględniony został jego projekt. Jeżeli na moment składania wniosku Wnioskodawca nie posiada gminnego programu rewitalizacji, to musi dostarczyć projekt przedmiotowego dokumentu. Gminny program rewitalizacji, uwzględniony w Wykazie Programów Rewitalizacji Województwa Wielkopolskiego, należy przedłożyć najpóźniej na etapie oceny merytorycznej w terminie wskazanym przez IZ FEW 2021+ w piśmie wzywającym Wnioskodawcę do jego złożenia.
Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek.
W ramach naboru można uzyskać dofinansowanie na projekty rewitalizacyjne, które w gminnym programie rewitalizacji zostały zidentyfikowane zarówno jako projekty podstawowe jak i jako przedsięwzięcia uzupełniające. Samo zidentyfikowanie projektu w gminnym programie rewitalizacji nie przesądza o pozytywnym wyniku oceny. Projekt musi spełniać warunki określone w Regulaminie wyboru projektów dla naboru nr FEWP.10.07-IZ.00-003/24.
Jeden wniosek złożony w systemie LSI 2021+ może obejmować więcej niż jeden projekt (przedsięwzięcie) wynikający z gminnego programu rewitalizacji.
Budowa nowych budynków dopuszczona jest jedynie w uzasadnionych przypadkach oraz przy założeniu, że będzie to najbardziej opłacalne z punktu widzenia projektu. W uzasadnieniu potrzeby realizacji takiego przedsięwzięcia Wnioskodawca musi wykazać również zintegrowanie nowo powstałej infrastruktury z projektami społecznymi. Zarówno przedsięwzięcia infrastrukturalne, jak i miękkie muszą w ścisły sposób spełniać cele społeczne rewitalizacji wyznaczone w gminnym programie rewitalizacji.
Wnioskodawca nie musi być właścicielem nieruchomości, na której realizowany jest projekt. Na etapie aplikowania o dofinansowanie Wnioskodawca musi potwierdzić, że posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/cele realizacji projektu, składając obligatoryjny załącznik pn. „Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele realizacji/cele budowlane”. W przedmiotowym oświadczeniu Wnioskodawca wskazuje tytuł, z którego wynika prawo do dysponowania wskazaną nieruchomością (np. umowa na użytkowanie), który musi obejmować okres realizacji i trwałości projektu.
W celu wspólnej realizacji projektu współfinansowanego ze środków FEW 2021+ może zostać utworzone partnerstwo przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie. Partnerem w projekcie nie może zostać podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych. Partnerstwo może być zawiązane jedynie z podmiotem, który wpisuje się w katalog Beneficjentów przewidzianych dla naboru nr FEWP.10.07-IZ.00-003/24. Szczegółowe warunki partnerstwa zostały określone w części II.J Regulaminu wyboru projektów.
Wnioskodawca może otrzymać dofinansowanie na budowę drogi pieszo-rowerowej, ale nie może ona stanowić jedynego elementu projektu, ani jego głównej części. Wydatki związane z budową dróg pieszo-rowerowych nie są objęte limitem na infrastrukturę drogową (15% kosztów kwalifikowalnych projektu), jednak należy mieć na uwadze, że w ramach projektu muszą mieć charakter wyłącznie uzupełniający oraz mniejszościowy. Budowa dróg pieszo-rowerowych powinna wystąpić wyłącznie jako element wspierający inne – główne działania w ramach projektu.
W ramach naboru przewiduje się możliwość realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wnioskodawca realizujący przedsięwzięcie we wskazanej formule zobowiązany jest do przedłożenia wraz z dokumentacją aplikacyjną programu funkcjonalno-użytkowego. W przypadku realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj” nie jest wymagane na etapie składania wniosku o dofinansowanie, dołączenie dokumentów m.in. postanowień oraz decyzji administracyjnych niezbędnych dla realizacji przedsięwzięcia.
Realizując projekt w formule „zaprojektuj i wybuduj” kwalifikować do wsparcia można koszt sporządzenia dokumentacji niezbędnej do prawidłowej realizacji projektu to jest projekt/dokumentacja budowlana albo „program funkcjonalno-użytkowy”. Na etapie aplikowania Wnioskodawca musi wskazać we wniosku o dofinansowanie, który wydatek uznaje za koszt kwalifikowalny. Nie ma możliwości jednoczesnego kwalifikowania do wsparcia obu wyżej wymienionych dokumentów.