Działanie 2.5 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe
Nabór: FEWP.02.05-IZ.00-001/25 ( od 2025-06-23 do )

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, w ramach naboru Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek, ale nie więcej niż jeden w danym typie projektu. W przypadku złożenia większej liczby wniosków w ramach jednego typu projektów, Wnioskodawca na etapie składania korekty wniosku będzie zobligowany do wskazania, który ze złożonych wniosków będzie podlegać dalszemu procedowaniu. Niewskazanie wniosku lub wybór większej liczby wniosków niż określona w Regulaminie skutkują negatywną oceną wszystkich złożonych wniosków.

Tak, w przywołanym typie projektów kwalifikowalne są zarówno działania realizowane w miastach, jak również na obszarach wiejskich. Decydujące jest występowanie zabudowy o miejskim, zurbanizowanym charakterze, dla której przeprowadzenie działań adaptujących do zmian klimatu jest uzasadnione. Projekty można zatem realizować również w gminach wiejskich w ramach zabudowanej ich części np. rynki, na obszarach o ograniczonej powierzchni biologicznie czynnej, czyli zurbanizowanej części terenów wiejskich.

Jeśli projekt nie był dotychczas konsultowany społecznie i Wnioskodawca nie dysponuje Miejskim Planem Adaptacji dla obszaru realizacji projektu, to należy potwierdzić jego realizację w sposób zintegrowany, tj. np. przeprowadzając konsultacje społeczne dotyczące przedmiotu projektu; organizując spotkania z mieszkańcami na ten temat; pozyskując listy poparcia itp. – co należy opisać w dedykowanym miejscu w Studium Wykonalności. Powoływanie się na zgodność projektu z celami i kierunkami działań w dokumentach strategicznych o znaczeniu ogólnym, takim jak np. Strategia Rozwoju Gminy, jest dopuszczalne jedynie w przypadku gdy wykazane zostanie, że w trakcie konsultacji strategii skupiano się w szczególności na realizacji przedmiotowego projektu z zakresu adaptacji do zmian klimatu, a nie jedynie na omawianiu założeń strategii w jej globalnym, całościowym ujęciu. Reasumując, z dokumentu powinna jasno wynikać potrzeba przeprowadzenia działań zaplanowanych do realizacji na obszarze projektu.

Powyższy zakres prac jest kwalifikowalny, należy jednak pamiętać, że prace prowadzone w obrębie stawów nie mogą posiadać charakteru czysto pielęgnacyjnego/porządkowego, ich celem musi być m.in. zwiększenie zdolności retencyjnych zbiorników. Ponadto interwencja powinna prowadzić do efektu w postaci rozszczelnienia powierzchni utwardzonych i intercepcji szaty roślinnej, sprzyjającej zwiększeniu jej bioróżnorodności i zwiększenia udziału powierzchni zacienionej w przestrzeni zabudowanej.

Opisane działania są kwalifikowalne jako infrastruktura towarzysząca, w limicie 40% kosztów kwalifikowalnych projektu, liczonych łącznie z wydatkami wymienionymi w rozdziale II części B punkcie 7 Regulaminu wyboru projektów.

Magazyn energii elektrycznej montowany na potrzeby instalacji OZE, której dostawa i montaż zostały zaplanowane we wniosku o dofinansowanie można uznać za koszt kwalifikowalny wyłącznie jako uzupełniający element w limicie do wysokości 40% kosztów kwalifikowalnych projektu łącznie z działaniami wskazanymi w rozdziale II części B punkcie 7 Regulaminu wyboru projektów.