Działanie 2.6 Zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT
Nabór: FEWP.02.06-IZ.00-001/24 ( od 2024-03-11 do 2024-04-30 )

W ramach naboru aplikować o wsparcie mogą jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną. Podmiot będący jednostką samorządową i nieposiadający osobowości prawnej może zostać wskazany jako Uczestnik lub Realizator konkretnych zadań w projekcie.

Tak, w przedmiotowym naborze istnieje możliwość złożenia więcej niż 1 wniosku o dofinansowanie przez tego samego Wnioskodawcę, z zaznaczeniem, że projekt obejmujący swoim zakresem 4. typ projektu zawsze musi stanowić odrębny wniosek o dofinansowanie (nie można go łączyć z typami projektu 1.-3.).

W przedmiotowym naborze Deklaracja organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną nie jest wymagana.

Przy realizacji 1. typu projektu należy przedłożyć MPA, a w przypadku jego braku, należy wykazać realizację projektu w sposób zintegrowany, tj. projekt powinien odpowiadać na kilka zagrożeń związanych ze zmianami klimatu jednocześnie, łączyć różnorodne działania, np. zarówno z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury, jak i retencji wód opadowych itp. Ponadto projekt powinien uwzględniać potrzeby wszystkich interesariuszy, w tym grup defaworyzowanych, jego zakres powinien wynikać z konsultacji społecznych lub przeprowadzonej analizy potrzeb i największych problemów wśród mieszkańców lokalnej społeczności.

Projekt powinien odnosić się do zakresu wskazanego w Strategii, tj. maksymalnego dofinansowania, zakresu i rodzaju przedsięwzięć planowanych do realizacji oraz wykazać co najmniej wskazane w fiszce wskaźniki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zakres objęty wnioskiem o dofinansowanie jest zawężony w stosunku do odpowiedniego projektu ujętego w Strategii ZIT właściwego obszaru, Beneficjent zobowiązuje się do realizacji większościowego zakresu projektu wpisanego do Strategii ZIT właściwego obszaru w okresie realizacji Strategii ZIT.

Możliwe jest uwzględnienie zakresów projektów wynikających z 2 fiszek. Co do zasady taki projekt powinien sumować wartości dofinansowania i wskaźniki z obu fiszek.

Ujęcie 2,5 % kosztów pośrednich jest obowiązkowe w każdym projekcie.

Za utrzymanie trwałości każdorazowo odpowiedzialny jest Wnioskodawca, również w przypadku przekazania infrastruktury będącej przedmiotem projektu w zarządzanie innemu podmiotowi, np. spółce gminnej.

W przypadku realizacji projektu w formule „Zaprojektuj i wybuduj” dostarczenie do IZ FEW 2021+ decyzji o pozwoleniu na budowę/zgłoszenia robót budowlanych oraz projektu budowlanego, powinno nastąpić najpóźniej przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność, pełniącego funkcję inną, niż sprawozdawcza.

Natomiast na etapie wniosku o dofinansowanie, bądź jego korekty, należy dostarczyć Program Funkcjonalno-użytkowy, jak również dokumenty, postanowienia, decyzje administracyjne niezbędne dla realizacji zakresu inwestycji, w tym m.in. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z dokumentacją z przeprowadzonego postępowania w sprawie jej wydania. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przedstawione w części V Regulaminu wyboru projektów.