Dostępne 6 pytań w: Działanie 2.6 Zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT ×
Zarówno wniosek o dofinansowanie, jak i wszystkie jego załączniki (wraz z pismem przewodnim w przypadku korekty wniosku) należy wysyłać tylko i wyłącznie za pośrednictwem systemu LSI.
Przedłożenie załącznika stanowiącego zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 jest obligatoryjne w sytuacji gdy zaplanowane założenie inwestycyjne stanowi projekt infrastrukturalny i nie podlega pod wykluczenia określone w części V pkt 3 a) i b) Regulaminu wyboru projektów. Jeżeli wniosek o dofinansowanie zawiera różne zadania inwestycyjne, to wszystkie muszą podlegać wyłączeniom wskazanym w regulaminie, aby przedłożenie Zaświadczenia nie było wymagane.
W podobny sposób należy postępować w przypadku uzyskania informacji właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną.
Prowadzenie konsultacji na etapie opracowywania Strategii ZIT nie jest równoznaczne z zastosowaniem zintegrowanego podejścia w celu realizacji konkretnego projektu. Należy mieć na uwadze, że Strategia ZIT obejmuje swoim zasięgiem wiele obszarów i zagadnień problemowych, a zintegrowane podejście, o którym mowa - koncentrować się powinno na określonym założeniu inwestycyjnym.
Jeśli Wnioskodawca wykaże, że podczas prac związanych z opracowaniem Strategii ZIT skupiono się na m.in. na potrzebie realizacji konkretnego projektu (inwestycji), którego osiągnięcie jest w pełni uzasadnione z uwagi na lokalne potrzeby wynikające ze zmian klimatycznych, właściwym będzie uznanie w takim przypadku spełnienia wymogu podejścia zintegrowanego.
Ujęcie 2,5 % kosztów pośrednich jest obowiązkowe w każdym projekcie.
Przy realizacji 1. typu projektu należy przedłożyć MPA, a w przypadku jego braku, należy wykazać realizację projektu w sposób zintegrowany, tj. projekt powinien odpowiadać na kilka zagrożeń związanych ze zmianami klimatu jednocześnie, łączyć różnorodne działania, np. zarówno z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury, jak i retencji wód opadowych itp. Ponadto projekt powinien uwzględniać potrzeby wszystkich interesariuszy, w tym grup defaworyzowanych, jego zakres powinien wynikać z konsultacji społecznych lub przeprowadzonej analizy potrzeb i największych problemów wśród mieszkańców lokalnej społeczności.
W przypadku realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”, na etapie składania wniosku o dofinansowanie, nie jest wymagane dołączenie dokumentów, postanowień oraz decyzji administracyjnych niezbędnych dla realizacji przedsięwzięcia.
Dostarczenie do IZ FEW 2021+ i weryfikacja dokumentów, postanowień, decyzji administracyjnych w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z dokumentacją z przeprowadzonego postępowania w sprawie jej wydania – jeśli jest wymagana, decyzji o warunkach zabudowy/decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o pozwoleniu na budowę/decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej/zgłoszenia budowy/robót budowlanych/zmiany sposobu użytkowania, a także wyciągu z projektu budowlanego/wyciągu z dokumentacji do zgłoszenia wymaganych dla realizacji przedsięwzięcia, powinna nastąpić przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność pełniącego funkcję inną niż wyłącznie sprawozdawczą.