Dostępne 8 pytań w: Działanie 6.17 Budowanie potencjału społeczeństwa obywatelskiego i partnerów społecznych ×
Tak, dla uzyskania punktów premiujących konieczne jest by wszystkie osoby wykonujące czynności merytoryczne zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
IZ FEW wyjaśnia jednak, że jako działania merytoryczne rozumiane są działania realizowane przez organizację, wymóg ten nie dotyczy działań realizowanych na rzecz samej organizacji będącej wnioskodawcą/partnerem projektu, tym samym realizacja np. szkoleń dla pracowników/członków/wolontariuszy organizacji lub doradztwa w zakresie przygotowania strategii organizacji może zostać zrealizowana na zasadach usługi zleconej.
W ramach naboru jako wolontariusze rozumiani są także wolontariusze akcyjni.
Co do zasady, zagraniczne wizyty studyjne nie stanowią wydatku kwalifikowalnego w ramach przedmiotowego naboru. Istnieje możliwość realizacji krajowych wizyt studyjny. IZ FEW zwraca jednak uwagę na fakt, że kwalifikowalność i zasadność kosztów stanowić będzie element oceny merytorycznej, która prowadzona będzie przez Komisję Oceny Projektów, w oparciu o całościowe zapisy wniosku o dofinansowanie projektu. Zasadność wsparcia zależy od jego powiązania z celem głównym projektu i powinna zostać szczegółowo uzasadniona we wniosku o dofinansowanie projektu.
IZ FEW, na podstawie przedstawionych informacji, nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Kwalifikowalność i zasadność kosztów stanowić będzie element oceny merytorycznej, która prowadzona będzie przez Komisję Oceny Projektów, w oparciu o całościowe zapisy wniosku o dofinansowanie projektu. Zasadność wsparcia zależy od jego powiązania z celem głównym projektu i powinna zostać szczegółowo uzasadniona we wniosku o dofinansowanie projektu.
IZ FEW zwraca także uwagę na fakt, że zgodnie z kryterium dostępu nr 4 zaplanowane do realizacji w ramach projektu działania powinny wynikać z planu rozwoju/strategii funkcjonalnej organizacji. Ponadto, zgodnie z ww. kryterium w ramach naboru dopuszcza się doposażenie mające na celu umożliwienie wdrażania nowych metod działania lub świadczenia nowych rodzajów usług, albo rozwoju istniejących usług/metod pod aktualne potrzeby, zatem we wniosku o dofinansowanie powinno znaleźć się uzasadnienie konieczności doposażenia wraz ze wskazaniem w jaki sposób wpłynie ono na zmianę funkcjonowania/świadczenia usług przez organizację.
IZ FEW informuje także, że zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 zakup sprzętu/mebli/samochodu wliczany jest do limitu wydatków w ramach cross-financingu, który w przedmiotowym naborze nie może przekroczyć 15% wartości projektu. Wyjątki stanowią sytuacje, w których:
Dodatkowo, w przypadku, w którym zakup samochodu finansowany jest w ramach cross-financingu, zakup samochodu zasilanego paliwem kopalnym jest wydatkiem niekwalifikowalnym.
Zgodnie z kryterium dostępu nr 4 zakres merytoryczny projektu dotyczyć może jedynie nieodpłatnej działalności statutowej organizacji obejmowanej wsparciem. Co do zasady, w takiej sytuacji pomoc de minimis nie wystąpi. IZ FEW zwraca jednak uwagę, że w przypadku doposażenia organizacji, która poza działaniami nieodpłatnymi prowadzi także działalność odpłatną co do zasady może nastąpić zachwianie konkurencji na rynku, a tym samym może wystąpić pomoc de minimis. Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności w sytuacji, w której zachodzi ryzyko, że zakupiony w ramach projektu sprzęt lub inne wyposażenie wykorzystywane będzie także w ramach odpłatnej działalności prowadzonej przez organizację.
IZ FEW zaznacza, że to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek weryfikacji wystąpienia pomocy de minimis zgodnie z przepisami wskazanymi w rozdziale 6 ww. regulaminu.
IZ FEW wyjaśnia, że pod pojęciem poprawy jakości zatrudnienia rozumiane są wszystkie działania, które prowadzić będą do zwiększenia jakości zatrudnienia w danej organizacji – przykładowe działania to wprowadzenie narzędzi, oprogramowania lub metod pracy optymalizujących codzienne procesy i bezpośrednio wpływających na funkcjonowanie organizacji i sposób wykonywania pracy.
Zgodnie z kryterium premiującym nr 2 W ramach naboru premiowane będą projekty powyżej 250 000 zł, które zakładają zatrudnienie personelu projektu (tj. osoby/osób wykonujących czynności merytoryczne na podstawie umowy o pracę). IZ FEW podkreśla jednak, że samo finansowanie wynagrodzeń pracowników organizacji społeczeństwa obywatelskiego nie jest uznawane za budowanie potencjału tych organizacji. Takie wydatki mogą być kwalifikowalne wyłącznie jako element innych działań, zmierzających do budowania potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego do realizacji działań z zakresu np. integracji, edukacji, włączenia społecznego, tj. nie możliwe są działania polegające wyłącznie na finansowaniu bieżącego funkcjonowania czy kosztów operacyjnych tych organizacji.
W ramach projektu organizacja może prowadzić działania edukacyjne lub realizować oddolne inicjatywy skierowane np. do społeczności lokalnej lub innych osób, które standardowo są odbiorcami prowadzonych przez organizację działań. Istnieje także możliwość prowadzenia działań skierowanych do grup osób, które dotychczas nie były odbiorcami działań prowadzonych przez organizację – np. jeśli w wyniku wypracowania lub aktualizacji ogólnego planu rozwoju organizacji/strategii rozwoju pojawi się potrzeba/możliwość rozszerzenia działań lub ich odbiorców. Niemniej jednak, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów, grupę docelową projektu stanowić mogą wyłącznie organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub ich pracownicy/członkowie/wolontariusze, tym samym członków społeczności lokalnej lub innych osób z grup, na rzecz których prowadzone są działania organizacji, nie należy wykazywać jako grupy docelowej projektu.
W przypadku realizacji wsparcia kierowanego do szerszej grupy odbiorców np. społeczności lokalnej, we wniosku o dofinansowanie należy dodać wskaźniki specyficzne dla projektu. Wskaźniki te nie powinny jednak odnosić się do osób, a do liczby zrealizowanych działań np. Liczba zrealizowanych inicjatyw oddolnych, Liczba zrealizowanych warsztatów z zakresu edukacji obywatelskiej.
Co do zasady istnieje taka możliwość. Wnioskodawca może skierować działania projektowe do szerszej grupy odbiorców – zgodnie z odpowiedzią na wcześniejsze pytania, wówczas osoby te nie są wykazywane w grupie docelowej projektu.
IZ FEW zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z kryterium dostępu nr 4 zakres merytoryczny projektu dotyczyć może jedynie nieodpłatnej działalności statutowej organizacji obejmowanej wsparciem, zatem w przypadku, w którym wnioskodawca chciałby wykazać NGO i ich pracowników/członków/wolontariuszy jako uczestników projektu i wyłonić ich w ramach otwartej rekrutacji z jego statutu powinno wynikać, że prowadzi on działania edukacyjne na rzecz innych NGO. Ponadto, działania te powinny wynikać z planu rozwoju organizacji/strategii rozwoju.
Równocześnie, obejmowane wsparciem organizacje muszą spełniać kryteria grupy docelowej tj.:
Powyższe elementy będą konieczne do weryfikacji na etapie rekrutacji do projektu. Dodatkowo, w przypadku kierowania wsparcia do podmiotów trzecich, w tym ich pracowników/członków/wolontariuszy należy przeanalizować ewentualne wystąpienie pomocy de minimis II stopnia.